Téměř všichni investoři se zaměřují na dluhy v Evropě. Každý den vyčkávají na nové a nové zprávy od politiků, kteří tuto záležitost řeší již druhým rokem a stále bez výsledku. Pardon. Výsledek je to, že čím déle se s řešením čeká, tím bude nákladnější a bolestnější. Jednou ale k němu musí dojít.

Je to obdobné jako s rakovinou v lidském těle – čím později se začne s léčbou, tím je nákladnější a někdy i nevyléčitelná. Státy Řecko, Irsko a Portugalsko se nejsou schopny na trhu financovat. Výnosy 10tiletých dluhopisů Itálie již přesahují hranici sedmi procent a financování Itálie a Španělska je ve velmi vážném stavu.

Tanečky okolo dluhů se dějí i v USA. To ale sleduje již méně investorů. Před pár týdny dosáhl dluh v USA výše ročního HDP. Tím se poměr dluhu k HDP vyrovnal 100 procentům.

Ovšem téměř nikdo si nevšímá dluhu v Japonsku. Zde je ticho po pěšině neboli “tichá voda břehy mele“…

Japonsko se tak dál vesele zadlužuje a své problémy neřeší již řadu let. Drží tak několik NEJ (co se dluhu týče). Přitom desetileté japonské státní dluhopisy nesou pouhé neskutečné jedno procento! Co se v Japonsku děje? Jak je jeho dluh vysoký? V čem drží primát? Proč je výnos dluhopisů pouze jedno procento? Jaká je budoucnost Japonska? Proč si hedgeové fondy, které spekulovaly na pokles japonských dluhopisů, vylámaly zuby?

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?