Česko je příliš závislé na Evropské unii a automobilovém průmyslu, musí se to změnit. To je hlavním cílem nové exportní strategie, kterou v pondělí představili premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Český export dosahuje rekordní výše - loni se vyvezly výrobky za tři biliony korun. Následují však data, která odhalují zranitelnost českého vývozu.

Závislost české ekonomiky na exportu je vůbec jedna z nejvyšších na světě, vývoz tvoří přibližně 80 % HDP. V případě globální krize tedy Česko citelně pocítí její dopady. vyvoj export

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česko loni vyvezlo nejvíc výrobků ve své historii, celkem za tři biliony korun. Český export má však své slabiny - závislost na eurozóně, Německu a automobilovém průmyslu. To má změnit nová exportní strategie, kterou představili premiér a ministr průmyslu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru