Podnikatelka Marie Nováková, matka bývalého šéfa pražského Dopravního podniku Martina Dvořáka, řeší dilema. Na jednu stranu dává najevo, že by nejraději vůbec nehovořila o svém soukromí, na druhé chápe, že bez osvětlení rodinné situace a majetkových poměrů jí nikdo neuvěří, že nemá zapotřebí "tunelovat" Dopravní podnik či sloužit někomu jako "bílý kůň", jak některá média naznačila.

"Je to šílená situace, která mě a mé blízké strašně poškozuje, ale mí přátelé naštěstí moc dobře vědí, co za tím vším je," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom energická dáma, která si už v počátku vymínila, že se nebude fotografovat. Schůzka probíhá v nejvyšším patře pražského Domu módy na Václavském náměstí. Právě zde sídlí skupina Eurospektrum Group, jejíž je Nováková spolumajitelkou.

Eurospektrum se nezabývá textilem a módními doplňky, jak by umístění mohlo naznačovat, nýbrž developmentem. "Až doposud jsme prodali nemovitosti a projekty v úhrnné hodnotě tři miliardy korun. Pozemky, jimiž nadále disponujeme, mají hodnotu kolem miliardy korun," snaží se Dvořákova matka zdůraznit, že není nějaká chudá penzistka, která by nebyla schopna si ze svých příjmů pořídit drahé nemovitosti, o nichž se nyní hovoří.

Chyba při nákupu domu

Jde jednak o vilu v Praze na Hanspaulce za 25 milionů korun a luxusní nemovitost na Madeiře za zhruba 40 milionů korun. U nákupu obou i u jejich financování asistovala advokátní kancelář Šachta & Partners. Ta samá, která dělala pro Dopravní podnik a zároveň poskytuje služby lobbistovi Ivo Rittigovi. "Já pana doktora Šachtu znám už asi 20 let, je to noblesní pán, kterého si pamatuji ještě z dob, kdy pracoval na ministerstvu kultury u Milana Uhdeho, pana Rittiga jsem neviděla nikdy," dodává žena, která podle vlastních slov před listopadem 1989 působila na ministerstvu zahraničí.

Když kupovala nemovitost na Madeiře, Drahomíra Šachtu prý požádala o sepsání smlouvy v portugalštině. Ten jí zároveň nabídl financování nemovitosti, do níž ale už před tím vložila ze svého 12 milionů korun. Jaké prostředky Šachtova kancelář k nákupu použila a odkud přišly, prý nijak neřešila. Zdůrazňuje ale, že do zástavy za poskytnutý úvěr dala akcie své firmy.

Že se o původ peněz nezajímala, byla zřejmě chyba, protože advokáty vytvořený řetězec financujících firem, popsaný Hospodářskými novinami, směřuje až k Dopravnímu podniku. "Šlo o standardní formu financování, běžně používanou všemi advokáty," je ale přesvědčen exředitel Dvořák, který byl začátku rozhovoru také přítomen.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru