Když jdu za někým poprvé, chci se mu předem podívat do očí aspoň na fotografiích. Na těch vypadá František Vyskočil jako otevřený muž s chytrým pohledem. Na většině fotek se mu oči smějí. Mít ho za zády je ve sporu nejspíš výhra už z psychologických důvodů.

Potkáváme se ve dnech, kdy se hroutí servery institucí pod náporem rozzlobených hackerů a internetová komunita je na nohou. Spory o tom, kam až sahá svoboda "stahovačů," dostaly přitaženou uzdu: dohodu ACTA, podepsanou v Tokiu. Jeden z našich největších odborníků na autorské právo si ale myslí, že všechna ta hysterie je přehnaná.

 

HN: Je internetové pirátství pro dnešní autory největší hrozbou?

Ano, internet coby agresivní a velice progresivní médium, kde je ochrana autorských práv hodně problematická, je teď pro všechny autory asi nejtíživější problém.

Unikají tudy největší peníze, protože na internetu jsou nejvíc kráceni výrobci hudby a filmu, a kvůli novému fenoménu, jakým jsou e-knihy, i spisovatelé. Ilegálně umístěných e-knih jsou na internetu mraky.

HN: Co říkáte rostoucí popularitě pirátských politických stran?

Pro mě je těžké to posuzovat, protože jsem asi v jiné věkové kategorii než jejich členové a sympatizanti. A nechci volat: O tempora, o mores. Kdyby mi bylo dvacet, budu se na to možná dívat jinak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.