Testovat zájem investorů o akcie nových internetových firem začaly loni společnosti LinkedIn, Zynga nebo Groupon a analytici po emisi sítě LinkedIn dokonce začali varovat před druhou internetovou bublinou.

Později ale nadšení investorů z trhu vymizelo a například akcie Zyngy ve svém prosincovém debutu klesly pět procent pod emisní cenu. Facebook už prodal část svých akcií neveřejně bohatým investorům a tyto akcie se vyměňují na neoficiálním trhu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Půjde se dostat k akciím Facebooku i v Česku? A budou dobrou investicí? Nebylo by lepší počkat a nakoupit akcie Facebooku až utichne prvotní "zmatek" kolem jeho IPO?

A jedná se z pohledu Facebooku o spravné rozhodnutí? Je navíc teď pro technologickou firmu ideální doba k úpisu akcií? Odpovídá Miroslav Havoň, analytik Grant Capital.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Nejsem si jisty kvalitou investice ... vzdyt co ma facebook za majetek? Z ceho plynou prijmy tehle pseudo firmy?
Miroslav Hlavoň
Kvalitu investice posoudí až trh a zájem investorů, nicméně rozumím vaší otázce. Společnost Facebook není firmou výrobní, její produkt je více v rovině psychologické a její příjmy jsou v drtivé většině z reklamy (85 %). Těží z toho, že oslovuje velkou skupinu lidí, což láká inzerenty.
Čtenářský dotaz
Bude tedy moznost dostat se k akciim FB i v Cesku?
Miroslav Hlavoň
Na tuto otázku je velmi brzy. K IPO by mělo dojít na přelomu dubna a května a i to jsou předběžné informace. Dostupnost akcií v ČR je otázkou na české obchodníky s cennými papíry. Obecně čím větší zájem o akcie (zejména v USA) bude, tím menší je pravděpodobnost dostupnosti akcií v Česku.
Čtenářský dotaz
Odbocim k AVG ... proc podle Vas nesla tato firma na prazskou burzu? Investoval byste do takove firmy?
Miroslav Hlavoň
Těžiště aktivit společností AVG Technologies není v ČR. Společnost je známá i ve světě a, pokud chce zaujmout a oslovit zahraniční investory, je rozumnou volbou pro získání kapitálu spíše americký trh. Mně osobně investice do AVG Technologies neláká, zúčastnil bych pouze krátkodobé spekulace v primárním úpisu.
Čtenářský dotaz
Facebook poodkryl v noci na dnesek i nejaka hospodarska cisla, jaky z nich mate pocit? Prekvapeni? pozitivni/negativni?
Miroslav Hlavoň
„Čísla“ hospodaření společnosti stále rostou, tržby meziročně rostly o 88 % na 3,7 mld. USD, z čehož společnost vygenerovala zisk 1 mld. USD. O překvapení se asi mluvit nedá, nicméně dynamika růstu tržeb se snížila. Předchozí meziroční nárůst tržeb (v roce 2010) činil téměř 200 %.
Čtenářský dotaz
A vzhledem k doatzu na AVG, tak se také zeptám na něj - není rizikem pro AVG to, že mají přes 50% zákazníků z USA, kde jsou ale mnohé silnější značky jako Symantec a McAffee, navíc to je už do značné místy saturovaný trh. Pakliže chtěl jít AVG na trh nebylo lepší jít rovnou do Asie, kde by to v rámci emrging markets mělo smysl?
Miroslav Hlavoň
Nemám podrobné informace, jestli se společnost zaměřuje či záměrně nezaměřuje na asijský trh. Pokud je v Asii méně aktivní, zůstává tento region pro AVG příležitostí. Pokud ale máte na mysli vstup společnosti AVG technologies na burzu, pak zopakuji, že americké trhy jsou pro tento typ společnosti nejvhodnější.
Čtenářský dotaz
Dorý den - take se vam zda ze tady neni velky rustovy potencial, tedy ze uz ma FB. nejlepsi leta zasebou? -DEKUJI a preji pekny den s usmevem.
Miroslav Hlavoň
Facebook oznámil 845 milionů aktivních uživatelů, což je 39 % meziroční nárůst. Kam až může toto číslo růst a hlavně jakým tempem, je otázkou. Průměrné tržby na jednoho uživatele tak činí 4,37 USD, což není příliš. Zde je potenciál růstu. Další věcí je možný budoucí vstup na čínský trh, s 500 miliony uživatelů internetu. Zde však zůstává bariéra cenzury.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Většinou když se upisovaly nové akcie,tak po skončení úpisu šla cena dolů.Nebude lepší si počkat?Děkuji.
Miroslav Hlavoň
Primární úpis tak často končí, ale většinou se jedná o společnosti menší. Facebook je fenomén, je považován za symbol úspěchu a růstu. Navíc LinkedIn v roce 2011 ukázal, že cena může výrazně narůst. Stále se obchoduje za cenu výrazně nad cenou upisovací.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký máte názor na nákup akcií facebooku? Dle mého názoru se jedná o neskutečnou bublinu. V okamžiku, kdy je kolem dané firmy tolik ruchu, se už těžko může jednat o dobrou investici. Nebylo by nejlepší daný titul shortovat? To, že mají 90 procent příjmů pouze z reklamy také o něčem svědčí. A jak je známo, žádný strom neroste do nebe. Děkuji za odpověď.
Miroslav Hlavoň
S názorem, že žádný strom neroste do nebes, rozhodně souhlasím. Otázkou je, jestli nemůže vyrůst ještě výše, než je nyní nebo zda nyní není ve skutečnosti stále ještě malý. Já osobně nesdílím nadšení ze společnosti Facebook, nicméně IPO akcií společnosti dávám šanci. Důležité je mít možnost se zúčastnit právě primárního úpisu.
Čtenářský dotaz
Jak jsou na tom podobné firmy s dividendami, máte přehled. protože monetarizace velkého počtu uživatelů je lepší než při bublině dot com.
Miroslav Hlavoň
Akcie sociálních sítí jsou velmi mladým oborem. O dividendách informace nemám. Mám za to, že žádná z nich ji nevyplácí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, společnost facebook oznámila IPO svých akcií, tedy úpis na primární trh. Zajímalo by mě, jak dlouho trvá, než se akcie z primárního trhu dostanou na sekundární trhy, kde se s nimi nechá volně obchodovat pro širokou investiční veřejnost? Jedná se řádově o dny, týdny, měsíce nebo se s nimi nechá obchodovat hned po úpisu? Děkuji za odpověď.
Miroslav Hlavoň
Společnost doložila potřebně dokumenty 1.2.2012 a podle současných informací by se akcie měla upisovat v průběhu přelomu dubna a května 2012. Obvykle se akcie obchoduje pro „širokou veřejnost“ během několika málo dní po úpisu.
Čtenářský dotaz
Zdravím, co se dnes děje kolem facebooku, mi dost připomíná období kolem roku 2000, kdy se neustále hovořilo o internetových firmách a výsledek je pouze dot-com bubble. Myslím, že největší růst má facebook právě za sebou a i to je právě důvod proč společnost vstupuje na burzu. Cílem každé IPO je přeci získat co nejvíce finančních prostředků a kdy jindy to provést, než v okamžiku největší reklamy. Možná pánové z vedení už nečekají tak zářivou budoucnost a proto vstupují na burzu právě ted. A kdy jindy firmu "prodat", než když vám jsou lidé ochotni zaplatit nejvyšší ceny. Co takhle začít facebook pořádně shortovat? Děkuji za odpověď a Váš názor
Miroslav Hlavoň
Nesouhlasím s přirovnáním k roku 2000. Tehdy existovaly tisíce malých společností zalistovaných na US trzích s naprosto neprůhlednými aktivitami. Často to byly "prázdné skříňky". Ale zpět k Facebooku. Co takový LinkedIn? Nebo IPO Visa z roku 2008 (byť se jedná o jiný sektor)? Ano, formou IPO si jde společnost na burzu pro kapitál a ano, často se tak děje na vrcholu existence společnosti. Není tomu tak ale vždy. Facebook je symbol dnešní doby, s shortem bych byl opatrný zejména v prvních dnech.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Souhlasíte s tím, že se Facebook řadí mezi technologické firmy? Vždyť jen poskytuje služby. Teda službu.
Miroslav Hlavoň
Řazení do sektorů je v některých případech otázkou názoru. Facebook bych mezi klasickou „technologickou společnost“ osobně neřadil. Jedná se o mladý sektor „sociálních sítí“, který by se dal zařadit mezi „služby“ (možná „reklamní služby“). Faktem zůstává, že jediným prostředkem pro dosažení podnikatelského cíle pro Facebook zůstává Internet.
Čtenářský dotaz
Dobré odpoledne, fascinuje mě, jak předražené společnosti nadělají tolik rozruchu při vstupu na burzu a naopak o těch potenciálně ziskových se nemluví. Otázka při koupi facebooku je dle mého názoru, jak je schopen do budoucna generovat zisk. Jestliže dnes má někde kolem 800 milionů uživatelů, kolik jich dokáže ještě do budoucna získat?? A není takto ziskové prostředí lákadlem pro konkurenty? Google na sebe nenechal dlouho čekat. A jestli většina příjmů plyne z reklamy, to mi zrovna nepřipadá jako nějaká konkurenční výhoda. Jaký je Váš názor na IPO facebooku a jeho vyhlídky do budoucna. Děkuji za odpověď.
Miroslav Hlavoň
Na některé části vaší otázky jsem už odpověděl. Ukazatele počtu uživatelů nemusí být v budoucnu ten nejdůležitější. Prozatím je to nejviditelnější číslo, ale klíčové pro firmu bude podle mě zvýšit příjem i při stejném počtu uživatelů. Potenciál nových uživatelů v budoucnosti zůstává v Číně. Konkurence Google je pro Facebook výzvou a příležitostí k inovacím. IPO považuji za atraktivní. Koupit akcie v primárním úpisu, dle mého názoru, nebude žádným fiaskem. Budoucnost vidím lépe v krátkodobém horizontu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslím si že FB může být zajímavá krátkodobá spekulace, ale velmi riskantní dlouhodobá investice. Něco jako Netflix, z $50 na $250 za dva roky, pak prudký pád a kdo ví, kde bude Netflix za 20 let. Totéž může podle mě potkat i FB. Na rozdíl od např. výroby dopravních letadel, kde může konkurenci trvat desetiletí, než se vyrovná zavedeným „hráčům“ na trhu, se v oblast služeb podobných FB může konkurent objevit a etablovat během pár let. Jaký je Váš názor?
Miroslav Hlavoň
Situaci jste popsal vcelku trefně. Se společností Netflix bych ale Facebook nesrovnával. Souhlasím s tím, že v současnosti jsou sociální sítě v módě. Ale jestli je to teprve začátek "doby sociálních sítí" nebo jsme už za horizontem jejich vývoje, to je ve hvězdách. Konkurence může být silná a velmi rychlá, je ale jen na společnosti Facebook, jestli dokáže udržet tempo vývoje a bude stále jedničkou, jako jsou(například) Apple, BMW či Microsoft ve svých oborech.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zde je mých pár dotazů. 1. Na kolik mld. USD vidíte reálnou hodnotu FB ? Myslíte si že je to často zmiňovaných 100 mld. dolarů ? :-)) 2. Myslíte si že společnost FB, tedy primárně sociální síť, má možnost srovnatelného růstu jako hyperinovativní Google ? 3. Vy sám využíváte FB a Vy sám si koupíte jeho akcie ?
Miroslav Hlavoň
1. Hodnotu Facebooku si netroufnu odhadovat, na to nemám dostatek informací. 2. Samozřejmě že má. Navíc o Facebooku se určitě nedá říct, že není inovativní. Specializace na sociální síť může být sice rizikem, ale stejně tak to může být výhodou. 3. Účet na Facebooku mám, využívám ho velmi zřídka. Akcie Facebooku bych chtěl koupit v primárním úpisu (otázkou zůstává dostupnost).
Čtenářský dotaz
Dobrý den, prosim vás jaký je váš odhad kolik bude stát jedná akcie?
Miroslav Hlavoň
Dovolím si tento ukazatel považovat za nevýznamný. Společnosti vstupující formou IPO na burzu určují rozpětí ceny, byli jsme svědky jak cen kolem 16 USD, tak cen kolem 45 USD. Možná se společnost Facebook bude snažit překvapit nějakým neobvyklým krokem a zvolí výrazně odlišnou cenu. V tuto chvíli však zůstávají otevřeny všechny varianty. Můj osobní odhad je někde mezi 30 a 40 USD Děkuji čtenářům za pozornost a těším se někdy příště na shledanou.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru