Na dolním okraji stanoveného cenového rozmezí 16-18 USD, tedy na 16 dolarech za akcii, nacenila svou primární nabídku akcií v objemu 8 milionů řádných akcií na americké burze New York Stock Exchange (NYSE) česká  technologická společnost AVG Technologies, vývojář antivirového softwaru a dalších bezpečnostních aplikací.

Obchodování s akciemi začalo na burze NYSE dnes v 15:30 našeho času. Po zhruba hodině obchodování klesla cena akcií až těsně k 13 dolarům, aby se krátce po dvacáté hodině hodinou našeho času prodávala za 13,45 dolarů.

AVG nabízí investorům 17,7procentní podíl svých akcií, když maximální kapitalizace mohla dosáhnout až 165 miliónů dolarů.

více k tématu

V dokumentu pro komisi cenných papírů (SEC) uvedla AVG, že prodá 4 miliony akcií a zbytek nabídnou někteří držitelé podílů.

Při nabídnuté ceně 16 dolarů za kus získá AVG, již podporují Intel Capital, Grisoft Holdings či firma soukromého kapitálu TA Associates, 128 milionů dolarů, a celková tržní hodnota firmy se sídlem v Nizozemsku tak dosahuje 870,1 milionu dolarů.

Součástí nabídky je také opce na dodatečných 1,2 milionu akcií, uplatnitelná během 30 dní.

Výnos z burzy na obecné firemní účely

V prospektu k emisi AVG Technologies uvedla, že očekává při úpisu na středu pásma z emise 4 milionů nových akcii hrubých 68 milionů dolarů, čistý výnos pak zhruba 53,7 milionu dolarů. Ten tak nyní skutečně bude nižší. Výnos z emise akcií chce využít na obecné firemní účely.

Z prospektu vyplývá, že AVG mezi lety 2008 až 2010 vyplatila svým majitelům v podobě dividend přes 185 milionů dolarů. V prospektu ale firma uvedla, že výplatu dividend nyní neplánuje kvůli financování růstu a rozvoje firmy.

„Všechny běžné akcie nesou plná dividendová práva. Nyní se ale soustředíme na zadržování zisku v zájmu financování růstu a rozvoje našeho podnikání,“ uvedla AVG v prospektu.

V současné době jsou hlavními vlastníky, kromě managementu, firmy Grisoft (původní česká firma, ze které AVG Technologies vznikla), Intel Capital, TA Associates či polský PEF V Information Technology.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru