Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Mladoboleslavská Škoda investuje řádově miliardy korun do modernizace a rozšíření výroby motorů a převodovek. Jak informuje týdeník Ekonom ve svém nejnovějším vydání, automobilka rovněž zásadně posílí vlastní vývoj agregátů.

Nové pracoviště na vývoj a zkoušky motorů vzniká v areálu bývalého mladoboleslavského lihovaru nedaleko od vývojového centra Škody, takzvané Česany. Škoda tak převezme odpovědnost za část benzinových motorů v rámci celého koncernu (půjde o atmosférické motory s vícebodovým vstřikováním, čili MPI).

Koncern Volkswagen hodlá nahradit veškeré současné motory novou unifikovanou řadou EA211. Od konce letošního roku se proto v Mladé Boleslavi postupně začnou vyrábět tři motory nové koncepce: 1,2 TSI, 1,4 TSI a 1,6 MPI.

Staronová hala

Budou se montovat v takzvané „staré motorárně“. Jde o zrekonstruovanou halu z počátku šedesátých let minulého století, ve které se vyráběly tradiční motory používané od vozů Škoda 1000 MB po první série typu Fabia. Nyní tam probíhá instalace zcela nových obráběcích a montážních linek určených pro motory, které budou splňovat evropské normy platné po roce 2015.

Kapacita bude stejná, jako je v „nové motorárně“ z roku 2001. Neznamená to ale, že by se celková produkce motorů ve Škodě zdvojnásobila.

„S náběhem nové výroby v hale M2 se bude snižovat produkce starších motorů v hale M6, v součtu tedy zůstane zhruba na stejné úrovni,“ vysvětluje David Šikula z tiskového oddělení automobilky.

Týdeník Ekonom - č. 05/2012Rekordní převodovky

V „nové motorárně“ se nadále budou montovat převodovky, jejichž produkce již výrazně přesáhla původně plánovanou kapacitu a dynamicky roste, protože v Mladé Boleslavi se loni začaly vyrábět rovněž zcela nové kompaktní převodovky pro vozy Škoda Citigo, Seat Mii a VW up!.

V loňském roce Škoda vyrobila přes 621 tisíc převodovek a téměř 530 tisíc motorů, což je historický rekord.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 2. února, nebo pod odkazem níže:

banner 2
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru