Proč v minulých volbách se svojí protikorupční rétorikou tak výrazně uspěl Vít Bárta a Věci veřejné? A proč nyní studenti na mítincích s Andrejem Babišem dávají jeho politickému hnutí tak velké šance? A proč má takovou mediální pozornost Janečkův fond, k němuž se připojuje i stále více významných byznysmenů – podle informací týdeníku Ekonom naposledy například majitel firmy Student Agency Radim Jančura? Kam takový vývoj spěje?

„Nejhorší by bylo, kdyby se tu začali objevovat samozvaní šerifové,“ bojí se jeden z byznysmenů. Jiný připomíná případy z historie, kdy se sami zločinci vrhli na potírání zločinu. Třeba když se Eugène François Vidocq, někdejší galejník, stal zakladatelem první moderní policejní organizace ve Francii.

Jenže veřejnost je zjevně už příliš frustrována z toho, jak v zemi (ne)funguje policejní vyšetřování závažných kauz, jak kauzy brzdí někteří státní zástupci, jak leckteré soudy neodůvodněně protahují nebo odkládají případy. V současné době se sice zdá, že se ledy přece jen hýbou, především pokud jde o státní zastupitelství, a také se ukázala politická vůle zkusit řešit i některé staré závažné případy typu privatizace těžařské společnosti MUS.

Peníze proti korupci

Ovšem i přes tyto náznaky zlepšení role antikorupčních bijců z řad byznysmenů podpořených „vůlí lidu“ stále roste. Například důkazy o tom, že se z pražského Dopravního podniku mohly vyvádět peníze, měla protikorupční policie dva roky – ale až do Randákova vystoupení se jimi nezabývala (nyní jsou vyšetřováni i policisté za svoji liknavost).

Babiš nebo Janeček jsou navíc dle svých slov ochotni do očistných aktivit investovat nemalé prostředky. Protikorupční fond majitele RSJ už vynaložil pět milionů korun a chystá i granty
pro organizace, které se bojem s úplatkářstvím také zabývají.


 

Jak účinně bojovat proti korupci? Jak je na tom Česko ve srovnání s okolními zeměmi? Jaká je úloha neziskových a občanských iniciativ v boji proti korupci?

 

Ptali jste se advokátky Hany Marvanové, představitelky sdružení Veřejnost proti korupci. Na dotazy čtenářů odpovídala ve středu 8. února.  

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Markéta Nováková
Dobrý den, jak konkrétně Vaše sdružení bojuje proti korupci? Děkuji za odpověd. M. Nováková
Dobrý den, sdružení Veřejnost proti korupci vzniklo v květnu loňského roku a vydali jsme Manifest, který obsahuje 15 konkrétních návrhů, jejichž přijetí by omezilo prostor pro korupci (je dostupný na našich stránkách: www.verejnostprotikorupci.cz). Mezi naše návrhy patří například zrušení anonymních akcií a zprůhlednění vlastnictví firem, zejména pokud se ucházejí o veřejné zakázky, zákon o státní službě, ochrana oznamovatelů korupce, zpřísnění financování politických stran a výrazné omezení výdajů na kampaně, zavedení majetkových přiznání, majetková odpovědnost úředníků a veřejných činitelů za rozhodnutí na úkor daňových poplatníků atd. Nejdůležitější však je, aby veřejnost vyvinula mnohem větší tlak na politiky, jinak tyto návrhy politici nikdy neschválí.
Hana Marvanová
AGO BOCEK
Dobrý den paní Hanko, chtěl bych znát váš názor , která politická strana má v česku nejnižší korupční potenciál a proč ?
Dobrý den, to je těžká odpověď. V zásadě platí, že momentálně mají vždy nejvyšší korupční potenciál strany, které jsou u moci, protože jsou nejvíce pod vlivem různých lobbistů a zájmových skupin, včetně nejrůznějších "kmotrů", na druhém místě jsou to parlamentní strany. Nejnižší korupční potenciál mají ty strany, které nejsou vůbec u moci, působí mimo Parlament. Nicméně dostanou-li se mimoparlamentní strany do Parlamentu, nelze spoléhat na to, že budou nezkorumpovatelné (korupci totiž zpravidla nepodléhá celá strana, ale její členové, a zkorumpovatelní lidé se najdou ve všech stranách: politika je tak trochu přitahuje jako výnosné zaměstnání). Proto je nutné, aby se prosadila přísnější pravidla (zákony), která korupci podstatně ztíží, a bude-li někdo korumpován, bude na to vidět (například právě povinností prokazovat původ majetku). Dnešní situace je však o to horší, že i když se nějaká korupce provalí, málokdy to vede k postihu odpovědných osob, protože korupce zasáhla nejen státní zprávu, ale i státní zastupitelství a justici (jak o tom hovoří loňská výroční zpráva BIS).
Hana Marvanová
Alan
Myslíte si, že korupce dnes se liší od korupce před 100 lety, před 500 lety či před 1000 lety? Podle mě je korupce přibližně pořád stejná.
Korupce má různou podobu v různé době. Dnes ale mám pocit, že situace u nás je mnohem horší, než byla například v 90. letech minulého století, protože zasáhla i orgány, které mají korupci postihovat (policie, státní zastupitelství, soudy), respektive se vytvořila tady celá klientelistická síť a korupce se stala součástí systému.
Hana Marvanová
Veronika P.
Obáváte se, že nový zákon o vysokých školách vytvoří prostor pro korupční jednání - když vziknou nové rady, kde budou lidé nominování Poslaneckou sněmovnou?
Samozřejmě taková změna by mohla vést k posílení prostoru pro korupci.
Hana Marvanová
anonym
1. Přijala jste někdy nějaký úplatek? 2. Dala jste nějaký úplatek? (Počítám i všimné pro doktora.)
Nepřijala jsem nikdy žádný úplatek, ani jsem úplatek nedala.
Hana Marvanová
Tomáš Kraus
Jak se díváte na protikorupční akce pánů Janečka, Babiše atd.? Nemyslíte si, že tím podkopávají autoritu policie a státního zastupitelství, když vlastně okatě dávají najevo, že jsou "neschopní" a práci za ně musí dělat oni jako novodobí protikorupční bojovníci?
Nemyslím si, že jakékoli protikorupční aktivity mohou podkopávat autoritu policie a státního zastupitelství. Jestli něco podkopává jejich autoritu, tak je to jejich činnost (či nečinnost) v mnohých kauzách. Pokud jde o pana Janečka a jeho Nadační fond pro boj proti korupci, spolupracujeme s ním velmi intenzivně na zprůhlednění vlastníků firem, které dostávají peníze z veřejných zakázek. Připravili jsme společně a s odborníky i změnu zákona o veřejných zakázkách a tento týden budeme jednat s ministrem Pospíšilem o zákonu o transparentnosti obchodních společností. Myslím, že aktivity Nadačního fondu Karla Janečka jsou velmi užitečné.
Hana Marvanová
michal
Chystáte se zpátky do politiky?
Nechystám se zpátky do politiky.
Hana Marvanová
aj
Dobrý den, jaký je váš názor na lobbing? POvažujete ho za standardní součást demokratických systémů? A kde je pak hranice, kdy už není etický? Druhý dotaz - je podle vás potřeba lobbing regulovat zákonem? A jak by měl vypadat? Co si myslíte o povinném registru? Díky, AJ.
Dobrý den, lobbing je podle mého názoru standardní součástí demokratických systémů. Tedy lobbing v tom smyslu, že určitá zájmová skupina usiluje o prosazení svých zájmů a za tímto účelem oslovuje politiky a další veřejné činitele a ovlivňuje jejich rozhodnutí. Co je ale důležité, aby byl lobbing transparentní, neděl se poukoutně, bylo na něj vidět, a k přesvědčování se používaly argumenty, osvěta a nikoli úplatky. Právní úprava lobbingu je možná, ale není úplně jednoduché ten zákon napsat. Hlavní problém lobbingu je, když se politici v důsledku lobbování dostávají do střetu zájmů a přijímají v souvislosti s tím nějaké výhody. Proto by bylo zapotřebí zpřísnit zákon o střetu zájmů a sankce pro ty, kteří zákon poruší.
Hana Marvanová
doktor
Nemyslíte si, že všechny podobné aktivity jako ta vaše v důsledku povedou k tomu, že se mediální a veřejný prostor zahltí tématem korupce, resp. pouze debatou o ní, a lidé tím budou přesyceni a přestane je tento problém tzv. "pálit"?
To si nemyslím. Spíš se domnívám, že chyba je, když je veřejnost zahlcována jen takovými "klipy" o korupci, zveřejní se nějaký případ a pak už nikdo nesleduje jeho vyústění. Mnohem důležitější je proto ty případy dotahovat do konce, soustředit se na ty nejdůležitější kauzy a na nich ukázat podstatu dnešního korupčního systému a předložit návrhy, jak to změnit. Proto se také věnujeme konkrétně a důkladně některým kauzám (například Mostecká uhelná, veřejné zakázky), aby mohl být konkrétní výsledek a nevedly se jen takové obecné řeči o korupci.
Hana Marvanová
ivan král
hezky den, pani marvanova, ktera vlada podle vas prispela nejvic ke zhorseni pravniho prostredi v cesku?
Dobrý den, to je těžká otázka, protože mám pocit, že k tomu dochází průběžně za poslední roky.
Hana Marvanová
Související