V roce 2010 byla Octavia nejprodávanějším vozem ve třech zemích, loni jich bylo již osm. V tomto směru byly na celém světě úspěšnější pouze dva modely – Toyoty Hilux a Corolla. Žebříček vychází z údajů serveru bestsellingcarsblog.com.

Tradičně je vůz jedničkou v Česku, Polsku a na Slovensku. Loni přibylo Maďarsko, Finsko, Estonsko, Island a Chorvatsko. Zatímco na prvních třech nově dobytých trzích šlo „jen“ o posun z druhého místa na první, v případě Islandu a Chorvatska šlo o překvapení.

Octavia ve světě

Nejprodávanější vozy podle počtu dobytých trhů:

1. Toyota Hilux 34

2. Toyota Corolla 18

3. Škoda Octavia 8

4. Volkswagen Golf 7

5. Toyota Camry 5

 

V obou zemích byla Octavia v roce 2010 až šestým nejprodávanějším vozem. Dvojkou je Octavia například v Rumunsku, kde stále vládne domácí Dacia Logan, a ve Švýcarsku, kde se škodovce nedaří dotáhnout Volkswagen Golf.

V absolutních číslech jsou pro Octavii největšími trhy Čína, Německo, Rusko, Česká republika, Velká Británie, Polsko, Indie a Francie.

Škoda Octavia se vyrábí od roku 1996. Šlo o první vůz značky, který již vznikl v režii koncernu Volkswagen. Dostal podvozek z Golfu i motory z Audi. V aktuální generaci se prodává od roku 2004 a letos je tak devátým rokem na trhu. Celkem se jich prodalo více než 3,3 milionu a tento počet si zhruba půl na půl dělí první a druhá generace (desetkrát méně se vyrobilo původních Octavií z let 1959 až 1971).

Nástupce se očekává na přelomu let 2012 a 2013. Vůz prakticky vytvořil zcela novou třídu automobilů, kterou německá motoristická média nazývají Octavia-Klasse, oproti Golfu jde o velké auto, zatímco na Passat stále nestačí.Čtěte více v Hospodářských novinách

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru