Největší německá banka Deutsche Bank (DB) čelí v USA vyšetřování Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli podezřelým obchodům s hedgeovými fondy spekulanta Johna Paulsona v době před finanční krizí.

S odvoláním na informace z finančních kruhů o tom v pondělním vydání napsal časopis Der Spiegel. DB podle svého vyjádření s americkými úřady spolupracuje a nebyla z ničeho obviněna.

Vyšetřování SEC se podle Spiegelu týká obchodů s rizikovými obligacemi CDO (collateralized debt obligation).

DB měla dát Paulsonovi příležitost vyhledat si bezcenné hypoteční papíry a poté proti nim spekulovat, aniž by to další investoři věděli. Kvůli podobným obchodům SEC prošetřovala v minulosti i americkou banku Goldman Sachs, která se s komisí dohodla na vyrovnání ve výši přes půl miliardy dolarů.

"Deutsche Bank obdržela stejně jako mnoho jiných bank od různých úřadů žádosti o informace k jejím obchodům s hypotečními kredity. Banka s nimi plně spolupracuje. Deutsche Bank nebyla v této souvislosti zažalována," reagoval německý bankovní dům.

Podle Spiegelu však už od podzimu čelí žalobě za jiné obchody s CDO. Tu v USA podaly bývalé účelové společnosti německé banky IKB, kterou musela před krachem zachraňovat německá státní investiční banka KfW, a žádají po DB odškodnění v hodnotě 439 milionů dolarů (8,4 miliardy Kč) plus uhrazení nákladů za soudní řízení.

Tuto žalobu podporuje i KfW, které by v případě úspěchu plynula vysouzená částka.

"Na tomto opatření máme velký zájem, neboť by mohlo vést ke zmenšení našich vzniklých ztrát," uvedla KfW, která na záchranu IKB vyplatila přes osm miliard eur (zhruba 200 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru