Největší německá banka Deutsche Bank (DB) čelí v USA vyšetřování Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli podezřelým obchodům s hedgeovými fondy spekulanta Johna Paulsona v době před finanční krizí.

S odvoláním na informace z finančních kruhů o tom v pondělním vydání napsal časopis Der Spiegel. DB podle svého vyjádření s americkými úřady spolupracuje a nebyla z ničeho obviněna.

Vyšetřování SEC se podle Spiegelu týká obchodů s rizikovými obligacemi CDO (collateralized debt obligation).

DB měla dát Paulsonovi příležitost vyhledat si bezcenné hypoteční papíry a poté proti nim spekulovat, aniž by to další investoři věděli. Kvůli podobným obchodům SEC prošetřovala v minulosti i americkou banku Goldman Sachs, která se s komisí dohodla na vyrovnání ve výši přes půl miliardy dolarů.

"Deutsche Bank obdržela stejně jako mnoho jiných bank od různých úřadů žádosti o informace k jejím obchodům s hypotečními kredity. Banka s nimi plně spolupracuje. Deutsche Bank nebyla v této souvislosti zažalována," reagoval německý bankovní dům.

Podle Spiegelu však už od podzimu čelí žalobě za jiné obchody s CDO. Tu v USA podaly bývalé účelové společnosti německé banky IKB, kterou musela před krachem zachraňovat německá státní investiční banka KfW, a žádají po DB odškodnění v hodnotě 439 milionů dolarů (8,4 miliardy Kč) plus uhrazení nákladů za soudní řízení.

Tuto žalobu podporuje i KfW, které by v případě úspěchu plynula vysouzená částka.

"Na tomto opatření máme velký zájem, neboť by mohlo vést ke zmenšení našich vzniklých ztrát," uvedla KfW, která na záchranu IKB vyplatila přes osm miliard eur (zhruba 200 miliard Kč).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru