Erbanová v Calgary vylepšila osobní a tedy i národní rekord v obou startech na pětistovce i na nedělním kilometru. Na delší trati se jí dokonce podařilo vyrovnat i téměř čtyři roky staré juniorské světové maximum Marrit Leenstraové z Nizozemska.

Japonka Miho Takagiová však před týdnem na závodech Světového poháru v Salt Lake City byla díky času 1:15,40 o jednu setinu sekundy rychlejší.

Tréninková kolegyně rychlobruslařské hvězdy Martiny Sáblíkové i tak ale mohla být se svým premiérovým vystoupením na sprinterském MS, na kterém nakonec obsadila celkové sedmnácté místo, spokojená.

"Jsem spokojený, i když jsem věřil, že Kája přejede oba světové rekordy (na 500 i 1000 metrů). Nedělní výkon 1:15,41 je ale dobrý. A hlavně výsledek ve čtyřboji je skvělý, vylepšila rekord o více než půl bodu," řekl trenér Novák ČTK. Jediné, s čím nebyl příliš spokojený, byla první jízda na 1000 metrů. "Nevím, co tam dělala. Jela špatně technicky," řekl náročný kouč.

Erbanová sedmnáctým místem splnila i další úkol, který před ni Novák stanovil - vybojovala pro Českou republiku dvě účastnická místa na příští sprinterské MS. Je tak možné, že za rok v Salt Lake City bude startovat i Sáblíková. Pouze ale tréninkově, bez šance na dobrý výsledek. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru je specialistkou na dlouhé tratě.

První česká rychlobruslařka, která se na sprinterském MS představila, Erbanová se nakonec vyrovnala i se menšími zdravotními problémy s kotníkem. Při velkých mrazech v Calgary se jí "ozvalo" staré zranění. "Kotník bolí dál. Před třemi roky dostal pecku, dál s tím závodila a teď se to při těch mrazech ozvalo. Vrcholový sportovec s něčím podobným musí ale počítat. Z jeho pohledu (sportovce) je zdravá," podotkl Novák.

Erbanová, Sáblíková i Novák se v úterý vrátí do Česka a příští týden odletí do Hamaru, kde bude pokračovat SP na dlouhých tratích.