Hackeři z hnutí Anonymous v sobotu večer vyřadili z provozu webové stránky Úřadu vlády Slovenské republiky. Zřejmě šlo o reakci na záměr slovenské vlády připojit se k protipirátské smlouvě ACTA, kterou ve čtvrtek v Tokiu podepsalo 22 členských zemí Evropské unie včetně České republiky.

Anonymous v této souvislosti napadli už ve čtvrtek i některé české servery a v pátek tři mexické vládní servery. Slovenské vládní stránky zablokovali v 18. hodin. Předtím také odstavili stránky polských úřadů a francouzského prezidenta.

Podle hackerů smlouva ACTA, stejně jako její americké obdoby SOPA a PIPA, představují hrozbu pro svobodné šíření informací na internetu.

Smlouvu ACTA má na rokování slovenské vlády předložit ministerstvo hospodářství. To však nyní stále spadá pod liberální stranu Svoboda a spravedlnost (SaS), která omezování internetu odmítá. Anonymous tak zatím vyčkává s ohlášeným útokem i na toto ministerstvo.

Co je ACTA?

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), česky doslova Obchodní dohoda proti padělání, je smlouva, která chrání majitele duševního vlastnictví. Zatím podepsána 8 státy. Mimojiné umožňuje namátkové kontroly elektronických zařízení na letištích a jinde na hranicích mezi státy kvůli nelegální hodbě a filmům. Poskytovatelé internetu budou muset vydat bez úředního příkazu informace o lidech podezřelých z porušování autorských práv.
Obránci lidských práv na smlouvu kritizují, protože zavádí přísné represe, poškozuje uživatele a směřuje ke státním zásahům do svobodného internetu.

zdroj: wikipedia

Přes předcházející hrozbu zůstala funkční internetová sociální síť Facebook. Nenaplnila se tak výzva zveřejněná tento týden prostřednictvím videonahrávky hlásící se k hackerskému sdružení Anonymous, aby se uživatelé internetu v šest hodin ráno připojili k útoku proti Facebooku. Hnutí Anonymous však popřelo, že by bylo iniciátorem této výzvy.

Už v pátek skupina odpůrců ACTA zaútočila na tři mexické vládní servery na protest proti navrhovanému zákonu, který má zpřísnit místní právní předpisy týkající se online sdílení souborů. Napadené servery patří ministerstvu vnitra, Senátu a Poslanecké sněmovně.

Nejradikálnější příslušníci internetové komunity dali najevo nesouhlas s českým podpisem dohody ACTA již ve čtvrtek, kdy na několik hodin vyřadili z provozu webové stránky české vlády a Ochranného svazu autorského (OSA).

Inspirace z komiksu

Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi.

Uživatelé obvykle své příspěvky a obrázky publikují anonymně pod hlavičkou Anonymous. Členové skupiny se často prezentují s maskou tragického hrdiny katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guye Fawkese, která je inspirována komiksem V jako Vendeta.

Související