Státní podnik Lesy ČR (LČR) co nejdříve vyhlásí nové tendry na zhruba pětinu jednotek z miliardového tendru na lesní práce od roku 2012, ve kterých vítězná společnost Less&Forest odmítla podepsat smlouvu.

Do té doby bude v těchto jednotkách nezbytné práce zajišťovat dodavatel, který bude vybrán formou jednacího řízení bez uveřejnění. LČR zatím z mnohamiliardového tendru podepsaly s lesnickými firmami smlouvy na 52 ze 117 územních jednotek. Novinářům to v pátek oznámilo ministerstvo zemědělství.

Zrušení se týká zhruba dvou desítek smluvních územních jednotek ze 117, na všech těchto jednotkách podala nejlepší nabídku největší soukromá firma v oboru Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Důvodem bylo, že Less & Forest na těchto jednotkách odmítla uzavřít smlouvu.

"Zároveň nebyly splněny podmínky pro to, aby státní podnik mohl uzavřít smlouvy s dalším uchazečem v pořadí," uvedlo Mze.

Generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora řekl, že uzavřeno bylo celkem 52 smluv v hodnotě 2,795 miliardy korun, které představují těžbu 2,842 milionu metrů krychlových dřeva. Nejvíce uzavřených smluv aktuálně připadá na společnosti Less & Forest (27), Stora Enso Wood Products Ždírec (5), Progles (3) a Petra (3).

Před uzavřením jsou smlouvy za 2,3 miliardy

Před uzavřením je nyní 43 smluv, u kterých byl osloven druhý či třetí zájemce v pořadí. Tyto smlouvy obnášejí 2,2 milionu metrů krychlových dřeva a mají hodnotu 2,31 miliardy korun. Zrušeno zatím bylo celkem 19 z 22 smluv, které nesplňují kritéria Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli jejich zrušení by měl v roční těžbě dřeva vzniknout výpadek na úrovni 582.523 metrů krychlových dřeva a snížení letošního hospodářského výsledku LČR o 1,166 miliardy korun.

LČR dosud inkasovaly 62 jistot v hodnotě bezmála 76 milionů korun od účastníků tendru, kteří odmítli podepsat smlouvy. Přibližně 80 procent z této částky připadlo právě na společnost Less & Forest.

Smlouvy začaly Lesy ČR podepisovat až v období Vánoc, důvodem bylo mimo jiné zkoumání tendru Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zda by výsledkem tendru nemohl být vznik monopolního postavení někoho z účastníků tendru. Less & Forest totiž podal nejlepší nabídky na 88 územních jednotkách, tedy na třech čtvrtinách.

Mičánek ale ihned po oznámení o nejlepších podaných nabídkách ze strany Lesů ČR uvedl, že nehodlá podepsat smlouvy na všech územních jednotkách, na nichž nejlepší nabídku jeho firma podala. Naopak měl Less & Forest podle dřívějšího Mičánkova vyjádření v plánu podepsat jen tolik smluv, které mu zajistí stejný objem těženého dřeva jako v roce 2011, tedy zhruba dvou milionů kubíků. ÚOHS také nevydal žádné předběžné opatření, které by LČR bránilo v podepisování smluv s vítězi tendru.

Zpoždění tendru kritizují někteří dřevozpracovatelé, podle nich je kvůli tomu na trhu nedostatek dřeva, což má za následek jeho vysoké ceny. LČR kritiku odmítají, na trh prý daly začátkem letošního roku více dřeva než ve stejném období loni.

Zpoždění tendru kritizují někteří dřevozpracovatelé, podle nich je kvůli tomu na trhu nedostatek dřeva, což má za následek jeho vysoké ceny. LČR kritiku odmítají, na trh prý daly začátkem letošního roku více dřeva než ve stejném období loni.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru