Těžařská firma Czech Coal tvrdí, že přišla kvůli podvodům svých zaměstnanců o minimálně 100 milionů korun.

Uhlí neoprávněně prodávala část zaměstnanců odboru nákupu a prodeje uhlí Czech Coal záměrně pod cenou dalším obchodníkům s hnědým uhlím.

Podvody s prodejem uhlí byly podle Czech Coalu dlouhodobější. Závěry téměř ročního vyšetřování ukazuje, že nakupující firmy byly na některé zaměstnance CzechCoalu napojené přes příbuzenské vztahy.

Trestní oznámení se firma teprve chystá podat, uvedla serveru IHNED.cz ve zprávě mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová.

"Vzhledem k vzniklé situaci bude okamžitě zrušen celý odbor nákupu a prodeje uhlí Czech Coalu. Budou přijata taková bezpečnostní opatření, aby se situace již nemohla opakovat," uvedla mluvčí. Zaměstnanců odboru je podle ní zhruba do 20, do podvodů je ale zapojená jen část. Vyšetřování firma zatím víc komentovat nebude, dodala.

Czech Coal je následník někdejší Mostecké uhelné společnosti, jejíž privatizaci provázejí nejasnosti a na možné několikamiliardové vytunelování upozornili i švýcarští vyšetřovatelé.

Czech Coal podle vytěženého objemu hnědého uhlí je druhý největší ze tří českých těžařů. Konkurenční Severočeské doly vloni získaly nadpoloviční podíl české těžby, z ní ale dodávají hlavně mateřskému ČEZ, takže největší podíl na prodejním trhu má stále Czech Coal.

Hospodářské výsledky za rok 2011 firma zatím nezveřejnila, v roce 2010 utržila 10,88 miliardy korun. Meziročně to bylo o 1,89 miliardy méně. Klesl jí i zisk z 3,3 na 2,2 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru