Letošní výroční zasedání Světového ekonomického fóra (SEF) ve švýcarském horském letovisku Davos se bude odehrávat pod dojmem zhoršených vyhlídek globální ekonomiky a zejména dluhové krize a hrozícího ekonomického poklesu v Evropě.

Pravidelné setkání smetánky byznysu a politiky letos okoření fenomén globálního hnutí Occupy, které bude v Davosu protestovat proti kapitalismu, volnému trhu a nerovnosti se základnou v táboře iglú postavených u davoského nádraží, těsně za bezpečnostními kordónem obklopující dějiště fóra.

SEF tento měsíc ve zprávě o globálních rizicích dalo najevo, že si je dobře vědomo "ducha doby", který se projevil kritikou nerovnosti a kapitalismu a má podobné rysy jako antiglobalizační hnutí minulého desetiletí. Zpráva fóra upozornila, že zvýšený odpor hlasité části mladé generace vůči nerovnosti ohrožuje globalizaci a světový růst, díky nimž v posledních dvou desetiletích svět zažil bezprecedentní rozšíření ostrovů prosperity.

Zakladatel fóra Klaus Schwab před fórem prohlásil, že nynější protikapitalistická nálada přerůstající až v "dystopii" může vyvolat v globální ekonomice "spirálu poklesu, prohlubovanou dále sociálními otřesy protekcionismem, nacionalismem a populismem".

V rozhovoru pro agenturu AP nicméně Schwab nejnovější nositele levicového populismu z davoských iglú pozval k diskusím o tom, "jak napravit kapitalismus". Podnikatele vyzval k větší pokoře a konstatoval, že "se stále nepoučili z minulých chyb", které vedly na konci minulého desetiletí k finanční krizi.

Sedláček tweetuje
 Schwab letos přivítá v Davosu na 2600 politických činitelů, firemních šéfů a dalších hodnostářů. Šéfové 11 mezinárodních organizací v čele s ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou vydali před fórem "výzvu k akci", v níž za hlavní tři současné ekonomické problémy označili slabý ekonomický růst, klesající zaměstnanost a hrozbu obchodního protekcionismu.

Letošní ročník SEF otevře ve středu německá kancléřka Angela Merkelová. Mezi hlavními řečníky budou dále Lagardeová, americký ministr financí Timothy Geithner, generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí. Mezi novými účastníky fóra budou například zástupci "arabského jara" z Tunisku, Libye a Egypta.

 

Za ČR se zúčastní hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru