Italská finanční policie v úterý podnikla razii v milánské pobočce ratingové agentury Fitch v souvislosti se zhoršeným hodnocením finanční situace Itálie.

Úřady totéž provedly minulý týden agentuře Standard and Poor's poté, co společnost rating Itálie snížila. Fitch to ještě neudělala, ale varovala před tím, že tento krok může brzy učinit taky.

Ratingové agentury jsou i v jiných evropských zemích obviňovány ze zhoršování krize eurozóny tím, že snižují ratingy v klíčových okamžicích řešení této krize.

Italští vyšetřovatelé zkoumají, zda agentury svými prohlášeními a posuny na žebříčcích finanční důvěryhodnosti nějak nepoškodily italské hospodářství. To je totiž kvůli potřebě si neustále půjčovat ovlivněno i tím, nakolik mu investoři důvěřují. A ti vlivem horšího hodnocení půjčují dráž anebo vůbec.

Pod hledáčkem italské policie je i třetí velká světová ratingová agentura Moody's, v jejíž kancelářích ale vyšetřovatelé zatím přímo nezasahovali.

Po kontrole šel rating dolů

Italská prokuratura přitom nařídila koncem roku 2010 vyšetřování na základě žaloby, kterou podalo sdružení spotřebitelů právě proti ratingové společnosti Moody's, jejíž tehdejší zpráva byla nesprávná a poškodila italské banky.

Vyšetřování bylo později rozšířeno i na Standard and Poor's za její podobné zprávy z května, června a července roku 2011, které způsobily znepokojení na burzách a výprodej italských aktiv.

Policie zabavila již loni v srpnu dokumenty v úřadovně Standard and Poor's v Milánu a její "rutinní" kontrolu provedla opět v listopadu. Agentura od té doby snížila dvakrát rating Itálie, naposledy 13. ledna.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru