Letošní ročník Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu otevře německá kancléřka Angela Merkelová. Oznámili to dnes organizátoři akce, která se bude konat od příštího týdne. K hlavním tématům bude patřit dluhová krize v eurozóně, čemuž odpovídá i seznam hostů. Dalšími tématy bude role Číny a lze očekávat, že se bude diskutovat i o možném dopadu konfliktu v Hormuzském průlivu na trh s ropou.

Ekonomického fóra v horském letovisku Davos se každoročně účastní přední zástupci byznysu i politiky. Letos se jich očekává zhruba 2600, což je rekordní počet za několik posledních let. Z toho asi 40 hlav států a 18 šéfů předních centrálních bank. Na fóru budou tradičně i desítky novinářů.

Kolik stojí Davos

Akce je pouze pro pozvané, které vybírají pořadatelé. Akademici či nadějní podnikatelé nemusí platit nic, ale byznysmeny týdenní pobyt vyjde na zhruba 40 tisíc dolarů

- akreditace 20 tisíc dolarů

- jídlo 2000 dolarů

- hotel 3000 dolarů

- letenka 6000 dolarů

Mezi hlavními řečníky bude výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová, americký ministr financí Timothy Geithner, generální tajemník OSN Pan Ki-mun anebo generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí.

Dalšími hosty budou také Eric Schmidt z Googlu, zakladatel Microsoftu Bill Gates, investor George Soros, šéf britské banky Barclays Bob Diamond či Wang Ťien-čou, šéf největšího mobilního operátora na světě China Mobile. Českým zástupcem, který zde vystoupí, by měl být ekonom Tomáš Sedláček.

Kapitalismus už nefunguje

Zakladatel WEF Klaus Schwab podotkl, že s tím, jak se ukazují problémy globální ekonomiky, začínají představitelé vlád ztrácet důvěru v mladší generaci. Zjišťují totiž, že svět se z finanční krize z roku 2009 v ničem nepoučil.

"Kapitalismus ve své tradiční podobě už opravdu nefunguje," řekl Schwab, jehož cituje agentura Reuters.

"Všude ve světě zoufale hledáme lidi, kteří jsou schopni nabídnout řešení," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru