Za "vskutku historický moment" označila televize BBC ustavující schůzi egyptského Lidového shromáždění, dolní komory parlamentu. Poslanci zvolili jeho předsedou islamistu Muhammada Saada Katátního.

Generální tajemník islamistické Strany svobody a spravedlnosti, která zvítězila v nedávných volbách, získal 399 ze 496 hlasů. Podle agentury AFP to oznámil předsedající pondělní schůze Mahmúd Sakká.

Lidové shromáždění se v novém složení schází poprvé od nedávných parlamentních voleb, ve kterých islamisté získali přes 70 procent ze 498 volených mandátů.

Katátního Strana svobody a spravedlnosti, která je politickou odnoží islamistického hnutí Muslimské bratrstvo, v Lidovém shromáždění obsadila skoro polovinu všech křesel.

Zasedání parlamentu zvolenému v prvních svobodných volbách po pádu prezidenta Husního Mubaraka v úvodu předsedal nejstarší člen shromáždění Mahmúd Sakká. Podle agentury DPA zasedání provázely spory o způsob přísahy, neboť někteří nechtěli skládat přísahu na ústavu podle předepsané formulace.

Věrnost bohu a revoluci

Na konci přísahy měli všichni slíbit věrnost ústavě a zákonům. Jeden z islamistů však místo toho dodal "božímu zákonu" a dva proreformní poslanci se zas zavázali "dokončit revoluci z 25. ledna" a respektovat "práva jejích mučedníků".

Katátního volbě podle agentury Reuters předcházela ostrá debata, zda by kandidáti na tento post měli mít možnost před volbou nejdříve promluvit k plénu.

Volby do dolní komory parlamentu se konaly ve třech dvoukolových etapách a podle pozorovatelů patřily k nejspravedlivějším volbám v historii moderního Egypta. Téměř tři čtvrtiny hlasů získaly dvě islamistické strany: Strana spravedlnosti a svobody a salafistická strana Núr (Světlo).

Volby do horní komory parlamentu, takzvané Poradní rady (Šúrá), začnou tento měsíc. Na konci června by měl být zvolen nový prezident.

Hlavní prioritou nového Lidového shromáždění je zvolit 100členný orgán, který navrhne novou ústavu. Ta pak bude předložena Egypťanům ke schválení v referendu.