Američtí žalobci viní Megaupload.com z celosvětového spiknutí s cílem připravit držitele autorských práv o půl miliardy dolarů. Zakladatel serveru byl podle FBI s dalšími třemi osobami zadržen na Novém Zélandu. Mezi obžalovanými je i Slovák. Hackeři na oplátku vyřadili weby ministerstva spravedlnosti USA a Universal Music.

Dění kolem uzavření světoznámého serveru pro sdílení dat Megaupload se tak co nevidět přesune do soudních síní. Pro takovýto případ totiž neexistuje precedens, a tak hlavní slovo budou nyní mít právníci. IHNED.cz přináší on-line rozhovor na toto téma s právničkou Janou Pattynovou.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/


Jana Pattynová, advokátní kancelář Pierstone

- Jana Pattynová je specialistkou na obory IT a telekomunikací.

- Během posledních 10 let nechyběla u většiny důležitých M&A transakcí v regionu střední a východní Evropy. Účastnila se už například i sporu Microsoft vs. Evropská komise.

- Jana Pattynová působila v Londýně, Paříži a Bratislavě a je držitelem postgraduálních titulů z univerzit v Londýně a Mnichově.


Online rozhovor

Opačné řazeníObnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, z právního pohledu by mě zajímalo, jestli nahrávací společnosti musí nějakým způsobem prokazovat vzniklou finanční újmu. Hážou miliardami jako balónky, přitom z vlastní zkušenosti vím, že škodu musíte nejdřív prokázat. Když se jedná o např. o dílo jinak nedostupné (nelze koupit), těžko mohla vzniknout škoda. V různých zemích jsou také různé ceny... Nebo je to jako v případě OSA, která vymáhala 25tis, za "neoprávněné obohacení se" od malinké cestovní kanceláře (4-5 lidí za den), protože tam měla paní puštěné rádio...?
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Je nepochybné, že porušováním autorských práv na internetu je možné způsobit velké škody. Nyní je obtížné říct, zda v médiích komunikovaná výše škody 500,000 USD je jen součást komunikační strategie nebo částka podložená důkazy. Přesná výše škody bude stanovena teprve v prokazování před soudem. Škodu je nutné prokazovat zejména v soukromoprávním řízení. V trestním řízení hraje škoda sekundární roli (podle českého práva stačí např. prokázat, že škoda není nepatrná). Pří prokazování škody v soukromoprávním řízení se dosud při uploadech postupovalo tak, že se obvyklá cena licence vynásobila množstvím osob, které si nelegálně uploadovaný obsah stáhly. Jak uvádíte, při stanovení škody je třeba vyřešit řadu komplexních otázek (různé ceny licencí v různých zemích, změna ceny v čase apod). Proto ve velkých soudních sporech spolupracujeme při stanovení výše škody s ekonomickými poradci, kteří se na toto specializují.
Čtenářský dotaz
Pěkný den praktická otázka na ULOZTO. Je trestné stahování soukromé filmové databáze? Kterou tam má někdo uloženou?
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Samotné stahování souborů z internetu, ať už z jakéhokoli zdroje, je v pořádku, pokud soubory stahujete pouze pro svoji osobní potřebu. Velké riziko postihu však hrozí, používáte-li při stahování tzv. peer-to-peer (P2P) sítě. Zde totiž při stahování zároveň sdílíte stahovaný soubor s ostatními účastníky a ti si jej rovnou stahují od vás. Přitom výrazná většina takto nasdíleného obsahu je předmětem autorskoprávní ochrany a je šířena neoprávněně. Dopouštíte se tak nezákonné činnosti a hrozí vám, že budete bráni k odpovědnosti a budete muset nahradit držitelům autorských práv škodu. Ve správním řízení vám může být udělena pokuta až 150 tisíc Kč. Hrozí však i trestněprávní postih ve formě trestu odnětí svobody, dle okolností až na osm let.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak vidite zasah lokalnich policejnich slozek na Novem Zelandu ci v Evrope proti vlastnim obyvatelum na prikaz cizi policie (kdyby aspon soudu!) bez dodrzeni lokalnich procedur, lhut a totalni poslapani prav obcanu techto zemi? Prijde si pro me ceska policie, protoze jsem pred 5 lety v Americe jel rychle, resp. tvrdi to o me jeden serif z Arizony?
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Zásah policejních jednotek na žádost policie jiného státu je standardní postup, který je umožněn mezinárodními smlouvami. Bez této spolupráce by bylo pro dobře organizované zločinecké skupiny příliš jednoduché vyhnout se trestnímu stíhání. Ochrana práv občanů vlastního státu je potom zajištěna řízením o vydání k trestnímu stíhání do zahraničí. Většina evropských států, včetně České republiky, nevydává vlastní občany k trestnímu řízení do zahraničí a vede trestní stíhání podle svých vlastních zákonů. Na Novém Zélandě nebylo ještě řízení o vydání k trestnímu řízení do USA zahájeno, ale je to jeden z očekávaných dalších kroků.
Čtenářský dotaz
Pokud uživatel při nahrání nějakého souboru na portál, jako je např. Ulož.to zaklikne před nahrátím potvrzení, že je autorem obsahu, je následně portál právně chráněný, i když se později může ukázat, že uživatel autorem nebyl?
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
V České republice, stejně jako ve většině evropských zemí a USA, poskytovatelé sdíleného prostoru za uploadovaný obsah v principu neodpovídají, pokud o jeho protiprávnosti nemohli vědět a pokud v okamžiku, kdy se o protiprávnosti obsahu dozví, učiní vše pro odstranění takového obsahu. Nicméně Megaupload je obviňován na základě závažnějších skutečností než pouhého vědomí o nelegálním obsahu uloženém uživateli na svých serverech. Obvinění je založeno na porušování autorských práv jako organizovaném zločinu a předpokládá, že Megaupload o nelegálním obsahu nejen věděl, ale že tento obsah byl součástí jeho podnikatelského plánu. Megaupload tak údajně činil řadu opatření k tomu, aby uživatelé nelegální obsah na jeho serverech sdíleli. Jedním z opatření bylo i odměňování uživatelů za nejpopulárnější obsah (Uploader Reward). Obvinění proti Megaupload zahrnují i praní špinavých peněz a vydírání.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, může se v ČR stát to, že nejdříve zavřou(odstřihnou) server(odstraní překlad adresy slovní na číselnou) a pak bude soud? nemělo by to být naopak? Děkuji a přeji hezký den
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Bez jakéhokoli soudního rozhodnutí by tak razantní opatření bylo těžko odůvodnitelné. Obecně lze říct, že kontinentální Evropa je v předběžných opatřeních konzervativnější než Spojené státy. Trestní řízení předvídá především zadržení osob a věcí. Zastavení podnikání s několikamiliardovým obratem by spíše vyžadovalo soudní rozhodnutí. Je ovšem třeba vzít v úvahu, že trestní orgány přistoupily k Megaupload jako k organizovanému zločinu. Vycházejí tedy ze stejné logiky, jako kdyby se Megaupload zabýval distribucí drog. Z tohoto pohledu pravděpodobně odůvodňují okamžité zastavení jejich činnosti. Na možnost zablokování stránek je předvídaná speciální americká legislativa - SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (PROTECT IP Act). Tuto legislativu americký zákonodárce po protest technologických společností stáhl z projednávání. Pokud tato legislativa bude přijata, umožní držitelům autorských práv požadovat po provozovatelích amerických stránek, aby odstranili odkazy na zahraniční stránky s nelegálním obsahem, požadovat po zprostředkovatelích plateb a poskytovatelích reklamy, aby přerušili obchodní styky s takovými provozovateli cizích stránek, a dále po poskytovatelích internetových služeb zablokovat provoz prostřednictvím DNS filtrů, to vše v krátké lhůtě 5-ti dnů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, měl bych na Vás dva dotazy: 1. Připadá Vám medializace kauzy MEGAUPLOAD ve světě vyvážená? Myslím tím bleskové informace o majetku a luxusu Kima Dotcoma, jeho minulosti a také jeho zatčení na Novém Zélandu za porušení amerických zákonů.Jsou skutečně zákony USA nadřazeny všemostatním? 2. Jak je na tom s vyvážeností Česká republika? Ze zpravodajství ČT (média meřejné služby) se dozvíme, že chytili zloděje, kolik měl jakk drahých aut ale o morálním problému zatčení člověka cizí národnosti na území cizího státu také nic... Nepřipadá Vám, že se nám nějak najednou ta demokracie smrskla jen na práva nahrávacích společností?
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Začnu Vaší poslední otázkou – zájmy nahrávacích společností. Vývoj v USA za poslední týden ukazuje zajímavou dynamiku balancování zájmů nahrávacích a technologických společností. Zjednodušeně řečeno musí americká administrativa v případě ochrany autorských práv balancovat mezi zájmy Holywoodu a Silicon Valley. Technologické společnosti nechtějí být za obsah jakkoli odpovědné, protože to komplikuje a prodražuje jejich služby. Odpovědnost za obsah by mohla podstatně zasáhhout např. cloud computing. Mediální společnosti volají po zvýšené odpovědnosti technologických firem, aby byla jejich autorská práva účinně chráněna. Minulý týden americký parlament a senát vyslyšeli technologické společnosti a stáhli návrhy kontroverzních zákonů SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act). Tím vyhověly silným protestům ze strany technologických společností. Zásahem proti Megaupload zase americká administrativa vysílá silný signal mediálním společnostem, že jejich zájmy bere vážně. To možní vysvětluje i komunikaci kolem tohoto případu – nejedná se jen o jeden z mnoha policejních zásahů, ale o otázku principu s celosvětovým dopadem.
Čtenářský dotaz
Nechapu jak muze byt provozovatel stranek odpovedny za to, co na stranky nahraji uzivatele. Napriklad na rapidshare se denne nahraje tisice souboru. Neni v lidskych silach je vsechny kontrolovat. Podle teto logiky by musel byt odpovedny za obsah take server YouTube. Pokud si vydavatele mysli, ze kontrolu provede nejaky program, je to blahova myslenka. Behem par dnu vznikne piratsky program, ktery video soubor dokonale zamaskuje. Je to marny boj.
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
V České republice, stejně jako ve většině evropských zemí a USA poskytovatelé sdíleného prostoru za uploadovaný obsah v principu neodpovídají, pokud o jeho protiprávnosti nemohli vědět a pokud v okamžiku, kdy se o protiprávnosti obsahu dozví, učiní vše pro odstranění takového obsahu. Agresivní přístup v případu Megaupload je nicméně velmi alarmující pro řadu institucionálních společností poskytujících služby sdílení souborů, jako např. MediaFire, RapidShare, YouSendIt, Dropbox a Box.net či Wikipedia. Cloud služby na podobné bázi mají dokonce společnosti jako Amazon, Google and Microsoft. Pro tyto společnosti bude vývoj případu a odůvodnění rozhodnutí velmi důležité. Dosud převládal názor, že tento typ poskytovatelů nemá žádnou povinnost jakkoli monitorovat obsah na svých úložištích. Megaupload může znamenat, že technologické společnosti svůj přístup k této věci přehodnotí i bez změny legislativy.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jakým způsobem vůbec probíhá vyčíslování škod? Počet stažení přece logicky nemůže korespondovat s předpokládaným prodejem CD, DVD či návštěvy kin. Nikde není psáno, že ten co stahoval, by šel do kina či si koupil nosič. Autora tedy paradoxně poškozují jen ti, kteří by bez možnosti stáhnutí byli ochotní do kina jít nebo si daný nosič koupit. Ten, pro nějž má nabízený výtvor menší hodnotu než je jeho tržní cena a tudíž by nenavšítil kino ani si nekoupil nosič, tak vlastně nezpůsobil žádnou škodu nikomu - nepřipravil vlastníka práv o tržby ani nezcizil nic hmotného, co by někomu chybělo. Proto mě ty cifry velice často zaráží.
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
V trestním řízení hraje škoda sekundární roli (podle českého práva stačí např. prokázat, že škoda není nepatrná). Pří prokazování škody v soukromoprávním řízení se dosud při uploadech postupovalo tak, že se obvyklá cena licence vynásobila množstvím osob, které si nelegálně uploadovaný obsah stáhly. To, že by si osoby, které obsah stáhly možná stejný obsah nekoupily za tržní cenu bývá často diskutovaný kontroverzní aspekt odůvodnění škody. Na stanovení škody ve velkých soudních sporech často spolupracují specializovaní ekonomičtí poradci.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, předpokládám, že jste minimálně z profesní zvědavosti četla žalobu (http://www.scribd.com/doc/78786408/Mega-Indictment). Je v ní něco, co Vás překvapilo a co podle Vašeho názoru mohlo vést k vydání rozhodnutí, k němuž došlo? Dále by mě zajímal Váš názor na: a) Využitelnost dosavadních lidskoprávních doktrín na právo IT? b) Uplatnění principu objektivní odpovědnosti na provozovatele serverů typu Megaupload atd.? Díky a přeji hezký den VK
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Obvinění je svým charakterem velmi americký dokument. Nicméně zajímavé je, že se nezaměřuje jako jiná autorskoprávní obvinění či žaloby na výčet nelegálního obsahu, ale spíše na popis finančních a jiných transakcí a interní komunikace v rámci Megaupload. Obvinění se neomezuje na běžné porušování autorských práv a dovozuje porušování autorských práv formou promyšleného organizovaného zločinu. Zahrnuje i aspekty vydírání a praní špinavých peněz. Ochrana lidských práv bude v tomto případě především relevantní při řízení o vydání obviněných k trestnímu stíhání do USA (pokud k takovému řízení dojde, jak se očekává). Ohledně odpovědnosti provozovatele serverů viz odpovědi výše - v České republice, stejně jako ve většině evropských zemí a USA poskytovatelé sdíleného prostoru za uploadovaný obsah v principu neodpovídají, pokud o jeho protiprávnosti nemohli vědět a pokud v okamžiku, kdy se o protiprávnosti obsahu dozví, učiní vše pro odstranění takového obsahu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mě, na základě jakých smluv dochazi k vynucení rozhodnutí federálního soudu v americe, ze nejaka firma v honkongu poskytuje nelegalni obsah a následne nam v cesku portfolio dané firmy není přístupné. Znamená to tedy i to, že v česku rozhodne okresní soud o firmě v singaporu, a na základě tohoto rozhodnutí se přestanou poskytovat online služby této singapurské firmy v americe? A opravdu nejdou servery skrýt do nějaké podobné země, jako jsou daňové ráje, aby na ně okresní soud z ameriky nemohl či takhle můžou fededální soudy zakázat jakoukoliv stránku po celém světě. Děkuji
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Účinná ochrana proti porušování autorských práv na internetu skutečně vyžaduje mezinárodní spolupráci policejních orgánů. Postupem proti Megaupload se americká administrativa pravděpodobně snaží ukázat, že takováto spolupráce může v praxi fungovat. Ohledně konkrétních kroků k zablokování serverů se domnívám, že některé servery byly umístěny na území USA, ve Virginii, což umožnilo americkým orgánům proti těmto serverům zasáhnout.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mohu poprosit o Váš názor? Američané jsou na své práva a svobody velmi hrdí. Odstřižení všech serverů Megauploadu, sledování mailů jejich majitelů od roku 2006,zabavení majetku... vypadá to, jako by byl už někdo púředem odsouzen! A co presumkce neviny? Nemůže toto všechno naopak hrát ve prospěch zatčených a ve výsledku vytvořit precedens proti narávacím společnostem? Děkuji irid
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Postup amerických policejních orgánů je z evropského pohledu často šokující. To se projevilo v poslední době například i v případu Dominiqua Strauss Kahna a opět i v postupu proti Megaupload. Kontinentální Evropa a USA mají v této věci velmi odlišný přístup. Americký přístup vychází s toho, že pokud jsou silné důkazy o porušování zákona, policejní orgány mají mít velmi široké pravomoci.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč je v Česku sdílení nelegální když každý občan platí autorské poplatky při koupi jakéhokoliv zboží které může uchovávat data např tiskárna, usb flash, pevný disk, dvd atd. atd. Děkuji za odpověď
Jana Pattynova, partner advokátní kanceláře Pierstone
Tyto poplatky souvisí s ukládáním souborů pro osobní potřebu (které jako takové není trestněprávně postihované). Nijak ale neopravňují k pirátskému uplodování souborů pro veřejné sdílení.
Související

Komentáře ke článku