Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Značné diskuse vyvolaly loni na podzim zprávy, že se expremiér Mirek Topolánek stal předsedou dozorčí rady vašich Elektráren Opatovice a šéfem Teplárenského sdružení. Proč jste ho angažovali?

Myslím, že první odezvy na jeho působení v čele Teplárenského sdružení jsou vynikající. Zaprvé se v oboru velmi dobře vyzná a zadruhé změnil řízení sdružení, je dynamičtější, skutečně upozorňuje na legitimní zájmy teplárenství a prosazuje je.

Topolánek připomíná bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který po odchodu s politiky začal dělat byznys s ruským Gazpromem, s nímž předtím dojednával stavbu plynovodu Nord Stream. I český expremiér je vnímán jako člověk, který má ke skupině J&T historické vazby.

Nemohu posoudit všechny vztahy ke skupině J&T, i když je jasné, že žádnou privatizaci nebo velkou zakázku J&T nezískala. Rozhodně mohu potvrdit, že Mirek Topolánek jako premiér nikdy nepodpořil nebo nezvýhodnil ani EPH, ani žádnou jinou teplárnu. Jsem si jist, že nic nezjistíte. Byl jsem s ním v kontaktu daleko více až poté, co skončil ve funkci předsedy vlády, a myšlenka na jeho činnost v Teplárenském sdružení vznikla také daleko později.

Co chcete, aby pro vás Topolánek vylobboval?

Teplárenství, respektive systémy centrálního zásobování teplem, je jednou z výrazných komparativních výhod Česka a některých dalších zemí střední a východní Evropy. V západní Evropě něco takového nebylo možné vybudovat z důvodů ochrany vlastnického práva. A náš stát paradoxně tento segment energetiky vůbec nepodporuje, naopak jej poškozuje. To chceme, aby se změnilo.

Dnes je to tak, že teplárna platí za emise CO2, přičemž vy jako soukromník neplatíte nic. Stejně tak jsou teplárny znevýhodněny ekologickou daní. Stát by měl vytvářet prostředí, kdy spotřebitelé budou motivováni odebírat teplo od velkých a efektivních systémů centrálního zásobování teplem. Dnes je však systém nesmyslně nastaven ve prospěch lokálních topenišť a plynu. To bychom chtěli ve spolupráci s panem Topolánkem změnit. A tato změna není jen v zájmu tepláren, ale i ve veřejném zájmu.

Myslíte, že pan Topolánek bude úspěšným lobbistou i v případě návratu levice? Na sociální demokraty vždy působil jako červený hadr.

Už na samém počátku jsme se s ním domluvili, že politika do tohoto segmentu zatahována nebude.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru