Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Když Daniel Křetínský dostane otázku týkající se fotbalu, ožívá a image distingovaného byznysmena mizí. Ve svém zájmu o téma jde tak daleko, že nám vysvětluje herní styl nejslavnějšího z českých klubů i slabiny v jeho aplikaci. "Sleduji všechny naše zápasy. Když ne osobně na stadionu, tak alespoň ze záznamu," uvádí Křetínský v pozici šéfa představenstva AC Sparta Praha. "Emoce s tím spojené působí na člověka až destruktivně - po celý zápas máte zrychlený tep, někdy i horečku," popisuje své senzitivní vnímání hry.

Jas v Křetínského očích je poněkud utlumen, když přijde řeč na hospodaření Letenských. "Ročně přicházíme v průměru o sto milionů korun," uvádí ztrátu klubu s třistamilionovým rozpočtem, přičemž nezastírá, že jeho původní představy o této "investici" byly daleko optimističtější.

Sparta jako Ajax

Byl to právě Křetínský, kdo před téměř osmi lety přesvědčil ostatní partnery finanční skupiny J&T, aby do Sparty majetkově vstoupili. Mladý byznysmen pocházející z Brna, který sám kdysi hrával basketbal, se dušuje, že v evropských pohárech odjakživa Spartě fandil. J&T přišla na Letnou v červnu 2004. Klubové akcie odkoupila od německého podnikatele Axela Diekmanna (majitele vydavatelství Vltava-Labe-Press). Tehdy se hovořilo o kupní ceně 900 milionů korun, přičemž ale 230 milionů mělo činit splacení dluhu za výstavbu tréninkového centra na Strahově.

Křetínský po svém nástupu říkal, že skupina J&T vnímá vstup do Sparty jako "klasickou investici, která by v dlouhodobém horizontu měla splňovat požadavky návratnosti". Co se týče sportovních cílů, chtěl Spartu dostat někam na úroveň Ajaxu Amsterodam.

Začátek nebyl špatný a zdálo se, že Letenští mohou pokračovat v předcházejících úspěších, kdy v sezonách 1999/2000 a 2001/2002 pronikli do osmifinále Ligy mistrů. I s novým majitelem se v sezonách 2004/2005 a 2005/2006 do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže dostali, ale v tabulce vždy skončili na posledním čtvrtém místě. Přesto i samotná účast zajišťovala ziskové hospodaření.

Od té doby má ale Sparta utrum a prodělky se už pouze kupí. Jedinou drobnou náplastí byla účast v Evropské lize v sezoně 2010/2011. "Dnes už na Spartu jako na klasickou investici nehledím," připouští nyní Křetínský.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se