Čtvrteční večer přinesl smršt hospodářských výsledků předních technologických firem za čtvrté čtvrtletí. Svoje čísla po ukončení obchodování na Wall Street oznámily společnosti Google, IBM, Intel a Microsoft.

Nejvíce zvědavosti k sobě poutal internetový vyhledávač Google, nicméně jeho čísla jsou pro trhy zklamáním. Firma sice vykázala nárust zisku na akcii na 8,22 USD proti zisku 7,81 USD o rok dříve.

Firma vykázala meziroční nárůst čistých tržeb na 8,13 miliard dolarů z 6,37 miliardy dolarů, ale i zde čekali analytici lepší výkon na úrovni 8,41 miliardy dolarů. Výsledky se podepsaly i na vývoji akcií firmy, která po uzavření burzy (tzv. after hours) propadly téměř o 10 procent.

Čistý zisk Google vzrostl na 2,71 miliardy dolarů z 2,54 miliardy dolarů, které vykázal vyhledávač o čtvrtletí dříve. Navzdory solidnímu 7procentnímu růstu to investoři vnímají jako velké zklamání.

Zisk očištěný o jednorázové účetní položky, který investoři sledují nejvíce, vzrostl o téměř deset procent na 3,13 miliardy dolarů (asi 61,4 miliardy Kč). U tohoto ukazatlel se pak zisk na akcii zvýšil jen o necelých devět procent na 9,50 USD z loňských 8,75 USD. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali, že se zisk na akcii zvýší na 10,49 USD.

Prudce se naopak zvýšil počet prokliků u reklamy, avšak cena prokliků, což je objem peněz, které Google účtuje zadavatelům reklamy, se o osm procent snížil. A to jak proti předchozímu čtvrtletí, tak proti stejnému období před rokem.


Microsoft mírně nad očekávání

logo MicrosoftDalší kdo odkryl svoje čísla z konce roku byla softwarová společnost Microsoft. Ta na konci roku 2011 - ve druhém čtvrtletí finančního roku - vykázala čistý zisk 6,62 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období loni to bylo 6,63 miliardy. Firma zdůvodnila nepatrný pokles nižším prodejem počítačů s operačním systémem Windows. 

Zisk na akcii se vzhledem k nižšímu počtu akcií zvýšil ze 77 na 78 centů, přičmež analytici očekávali pokles na 76 centů.

Firma vykázala mírný pokles i u tržeb, když ve druhém čtvrtletí finančního roku utržila 20,89 miliardy dolarů oproti analytiky očekávaným 20,92 miliardy. Nicméně v meziročním srovnání si firma polepšila z 19,95 miliardy USD téměř o miliardu.

Firma rovněž uvedla, že divize operačního systému Windows zaznamenala pokles výnosů, který ale kompenzovaly prodeje serverů a další produkce a služeb. Akcie Microsoftu po oznámení výsledků stouply o 2,1 procenta na 28,71 dolaru.


IBM překvapil

TOB04 USA STOCKS IBM 0523 11Další americká technologická společnost IBM reportovala zisk ve výši 5,49 miliard dolarů (resp. 4,62 dolaru na akcii), což je nárůst oproti loňským 5,26 miliardám (4,18 USD/akcie). Provozní zisk, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů pak stoupl na 4,71 dolaru za akcii oproti předchozím 4,25 USD/akcie.

Tržby firmy vzrostly o necelá 2 procenta na 29,5 miliardy dolarů, což je mírně za očekáváním trhu, který počítal s tržbami na úrovni 29,71 miliardy dolarů. Nicméně proti loňským tržbám 29,02 miliardy jde o nárůst.

I výsledky IBM investory potěšily, když si těsně po závěru obchodování na burze připsaly růst přes 3 procenta.

Firma zveřejnil ai svá očekávání, když čeká, že zisk na akcii překoná 14,85 dolaru, což výrazně předčí očekávání odborníků s hodnotou 13,36 USD/akcie.

Nicméně výhled je v souladu s plánem růstu nové šéfky IBM Virgine Romettyové, která chce do roku 2015 dosáhnout úrovně 20 dolarů na akcii. Takto vyjádřený cíl je mimochodem v branži ojedinělý. Firmy totiž většinou své cíle v dlouhodobějším horizontu nezveřejňují.


Intel překonal očekávání

IntelA čtvrtým do party hospodářských výsledků z oboru IT je Intel. Čistý zisk této americké společnosti ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o šest procent, přestože trh se stále potýká s nedostatkem pevných disků.

Čistý zisk dosáhl částky 3,36 miliardy dolarů, což je 64 centů na akcii, zatímco loni to bylo 3,18 miliardy (56 centů na akcii). Trh přitom očekával růst zisků, ale jen do výše 61 centlů na akcii.

Výnosy stouply o 21 procent z 11,46 na 13,9 miliardy dolarů¨, přičemž i zde firma překonala odhady, které se pohybovaly kolem 13,7 miliardy dolarů. Co se týká dalšího výhledu, tak Intel uvedl, že v prvním letošním čtvrtletí očekává výnos mezi 12,3 a 13,3 miliardy dolarů. Analytici očekávají 12,8 miliardy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru