Ty, kdo doufají, že vědci někdy vymyslí elixír mládí, určitě povzbudí objev, který učinila Ruská akademie věd.

Ve věčně zrmzlé půdě na Sibiři její pracovníci našli mikroorganismus, který ruská média překřtila na "bacil nesmrtelnosti".

Bacillus F, jak ho odborně nazývají vědci, totiž posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus a prodlužuje život - zatím však pouze u myší.

"Řekli jsme si, že když byly bakterie schopné přežít ve věčně zmrzlé půdě, musí v sobě mít zabudovaný mechanismus, který udržuje jejich životaschopnost. A to se potvrdilo," řekla pro agenturu AFP Naděžda Mironovová z ruského Ústavu biochemie.

Zhoubné bujení nezastavila

Skupina laboratorních myší pak podstoupila "očkování proti stárnutí", při němž vědci vpravili do těla živočichů nově objevený bacil. Výsledky vědci označili za "působivé": myši byly odolnější a žily déle.

U starších jedinců omezil bacil i stařeckou slepotu, nikoli ale zhoubné bujení. Výsledky testů je podle Mironovové ještě třeba prověřit na dalších pokusných zvířatech.

Vědci se nyní podle agentury Interfax snaží proniknout do genetického kódu bacilu, aby odhalili jeho tajemství. Podle prvních analýz organismus svou bílkovinnou skladbou "zaostává" za dnešními baktériemi o tři miliony let. Mimořádnou odolnost podle expertů vyvolala potřeba přežít v extrémně náročných podmínkách věčného ledu.

Bacil byl nalezen v podloží Mamutí hory ve východním Jakutsku. Oblast patří k nejchladnějším regionům světa, v zimním období se tam mrazy nezřídka pohybují kolem minus 60 stupňů Celsia. Nově objevený bacil se prý rozmnožuje jen v teplotách do pěti stupňů nad nulou.