Viktor Orbán ve středu vystoupil v Evropském parlamentu, aby utišil kritiku, která se na jeho hlavu snesla kvůli nové maďarské ústavě.

Kontroverzní pravicový politik nasadil vůči europoslancům velmi smířlivý tón a prohlásil, že problémy, na které upozorňuje Evropská komise, lze "velmi jednoduše, rychle a efektivně" vyřešit.

Dopis v tomto smyslu zaslal již v úterý šéfovi komise Josému Manuelu Barrosovi.

Europoslancům se nelíbí hlavně změny ústavy, které by prý mohly ohrozit nezávislost maďarské centrální banky, justičního systému nebo úřadu na ochranu dat.

Jak EU, tak i Mezinárodní měnový fond navíc odmítají jednat o odsouhlasení finační pomoci maďarské ekonomice do chvíle, než zákon o centrální bance změní.

Maďarský premiér ve středečním projevu ujišťoval, že veškeré realizované reformy "jsou v souladu s evropskými hodnotami a principy".

Europarlament - místo pro kontroverzní debaty

Před vystoupením v europarlamentu však maďarská rétorika zněla o něco méně vstřícně. "Budeme znovu bránit Maďarsko," řekl k chystanému projevu premiérův mluvčí.

"Maďarsko si zahrává s ohněm. EU neblafuje. Klidně nechá Maďarsko padnout až na dno, jen aby si uvědomilo, že evropské země musí hrát podle daných pravidel. Obáváme se, že maďarská vláda tento vzkaz ještě nedostala," podotkl Lars Christensen z Danske Bank.

Vystoupení maďarského premiéra, jehož strana Fidesz novou ústavu díky velké většině v parlamentu pohodlně prosadila, v úterý přivítal nový předseda EP Martin Schulz, podle něhož by se Evropský parlament měl stát místem pro kontroverzní debaty v Evropě.

Kvůli kontroverzním ústavním změnám se Evropská komise v úterý rozhodla zahájit proti Maďarsku právní kroky. Komise vyjádřila naději, že maďarské úřady učiní nezbytné změny, aby respektovaly evropské právo.