Bankovní skupina Erste nebude v letošním roce žádat o další státní pomoc, uvedl v rakouské televizi šéf banky Andreas Treichl poté, co v pátek ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila hodnocení několika zemím eurozóny včetně Rakouska.

Treichl dodal, že prudký odpis aktiv loňském roce banka učinila proto, že je na takový krok dostatečně silná.

Rumunská divize skupiny Erste, největší banka dle aktiv na tamním trhu BCR, patřící společně s Maďarskem aktuálně k nejobtížnějším trhům Erste, má letos dosáhnout hrubého zisku na úrovni zhruba 516 milionů lei, v přepočtu 150 milionů dolarů (118,5 mil. eur), citoval dnes paralelně slova z banky list Ziarul Financiar před valnou hromadou 27. ledna, která bude rozhodovat o rozpočtu banky na rok 2012.

Řecko - odchod

O svůj názor na evropskou dluhovou krizi se Treichl podělil také v německém listu Die Presse a v Kronen Zeitung. Pro Die Presse Treichl uvedl, že pro Řecko bude snazší se zotavit a překonat současné problémy, pokud se rozhodne pro odchod z eurozóny.

Podobný názor k Řecku vyslovil nedávno guvernér ČNB Singer, když uvedl, že zadlužení Řecka nelze řešit jinak než odchodem země z eurozóny. Řešením řeckých problémů ztrácejí politici podle Singera příliš mnoho času, který by mohli věnovat důležitějším věcem. Jedinou další variantou je podle Singera "dát Řecku masivní peníze z evropských strukturálních fondů", a k tomu se Evropa zatím nemá.

Celkově k eurozóně je Treichl ohledně její schopnosti dostat se z problémů optimista.

„Problémy, které Evropa má, jsou všechny řešitelné. Pokud nedojde k dalšímu nečekanému nárazu, situace se do poloviny roku 2012 může stabilizovat a příběh šesti měsíců uplynulých se stát minulostí,“ citovala slova Treichla pro Die Presse rakouská agentura APA.

Politici by měli přijmout reformy

V rakouské televizi ORF2 Treichl v diskusi s rakouskými politiky uvedl, že "banky čelíce současným problémům na maďarském trhu nemohou vykazovat dostatek vlastního kapitálu". Na adresu rakouských politiků se nechal slyšet, že doufá v to, že snížení ratingu země od Standard & Poor's je přiměje k prosazení nezbytných reforem.

Za „chybu“ Treichl nicméně považuje nedůvěru ve schopnost států se financovat. Na perspektivu trhů v regionu střední a východní Evropy Treichl dle svých slov nadále sází a neobává se, že by situace v Maďarsku měla dojít do fáze státního bankrotu. Příznivě hodnotí také vyhlídky pro Irsko či Španělsko.

Rakouský regulátor zareagoval na snížení ratingu části zemí eurozóny včetně Rakouska slovy, že se bude znovu zabývat angažovaností rakouských bank napříč regionem střední a východní Evropy.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se