Snížení ratingu devíti zemí eurozóny agenturou S&P je srovnatelné s výkřikem "Král je nahý!" Nejde o krok, který by byl neočekávaný a který by ozřejmil něco jiného než to, co nejen investoři dávno tuší: Evropa jako celek příliš nefunguje. Nebo chceme-li být po americku přímější, potom použijeme slova tamních médií, která snížení ratingu charakterizovala jako konec lží a propagandy a odhalení evropské nekompetentnosti a pravdy o zkorumpované kleptokracii.

Samotné zveřejnění skutečnosti také neříká nic o tom, co vlastně bude následovat. Pokud tedy pomineme standardní prohlášení státníků, že snížení ratingu přišlo v absolutně nevhodnou chvíli, kdy se konečně věci dávají do pohybu. Podle četnosti obdobných prohlášení se ale věci dávají do pohybu již mnoho let, aniž by byl kdesi v dálce vidět alespoň cípek výsledku.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru