Evropská dluhová krize neutichá, právě naopak. Špatnou zprávu přinesl symbolicky pátek 13., kdy ratingová agentura Standard & Poor's jako první sebrala ostře sledovaný nejvyšší rating Francii a snížila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti dalších osmi zemí eurozóny.

Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší pozici mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko.

S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny. Brusel rozhodnutí označil za scestné a nesrozumitelné, Francie a Německo se jen snaží bagatelizovat.

Co to znamená pro Evropu a jak to pocítí Česko. Na otázky HN odpovídal Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

Překvapilo vás rozhodnutí agentury S&P snížit rating Francii a dalším osmi zemím eurozóny?

Největší otázkou poslední doby bylo právě možné snížení ratingu Francie, čekalo se která agentura to udělá jako první. Nepřekvapilo mě, že byla právě S&P, protože tato ratingová agentura obecně přistupuje tvrději vůči zemím, které mají rozpočtové problémy.

Poté, co minulý rok sebrala AAA rating Spojeným státům, nebylo moc pravděpodobné, že si Francie udrží lepší hodnocení než USA - i když problémy obou zemí jsou přeci jen odlišné.

Proč je rating Francie tak důležitý?

Je to především kvůli záchrannému fondu eurozóny EFSF, kde je Francie vedle Německa největším ručitelem. Snížení ratingu jednak podkopává schopnost fondu sehnat peníze na trhu a vůbec celkové snižuje palebnou sílu záchranného fondu. Je to další známka prohlubující se systémové krize eurozóny.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru