Snížení ratingu devíti zemím eurozóny agenturou Standard & Poor's je signálem, že státy budou muset zrychlit spolupráci při záchraně eura. V sobotu to napsal německý deník Financial Times Deutschland (FTD). Bulharský ekonomický týdeník Kapital soudí, že budoucnost společné měny je v rukou německé kancléřky Angely Merkelové.

"Dosud podniknuté kroky evropských vlád k fiskální unii nestačí k tomu, aby eurozónu dlouhodobě stabilizovaly," napsal FTD. "Eurozóna si už nemůže dovolit ztratit ani minutu. Každý další prodej dluhopisů... má potenciál krizi ještě posílit," varoval.

Podle Ewalda Nowotného z Evropské centrální banky hrozí problémy především Itálii, která letos bude muset refinancovat své dluhy. S&P jí přitom snížila rating o dva stupně na BBB+.

"V normální době by to bylo možné, ale v nervózní a složité době to může být problém. Z mého pohledu je prudké snížení italského ratingu pravděpodobně jeden z nejproblematičtějších kroků ratingové agentury," řekl Nowotny rakouskému rozhlasu.

 

Komisař pro vnitřní trh: S&P nebere v potaz současné pokroky

Překvapení nad rozhodnutím S&P dal najevo evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

"Jsem v úžasu nad tím, jaký okamžik si agentura Standard & Poor's zvolila ke svému hodnocení, neboť nebere v potaz současné pokroky," uvedl.

Podle něj jsou všechny evropské vlády i instituce mobilizovány v úsilí posílit kontrolu nad veřejnými financemi.

Podle bulharského týdeníku Kapital je budoucnost společné evropské měny v rukou Merkelové. "Záleží na ní, zda (euro) přežije a jak bude eurozóna v budoucnu vypadat," napsal týdeník.

 

Kapital: Sarkozy může jenom pořádat tiskové konference

Zároveň upozornil, že se Německo díky snížení ratingu Francii dostává do nové role a přestává platit klišé o francouzsko-německém motoru EU: "Nerovnováha mezi Německem a Francií je po útocích trhu ještě zřejmější... Nyní rozhoduje Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy může jen vést tiskové konference, na kterých její rozhodnutí vysvětluje."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru