Japonský premiér Jošihiko Noda dnes vyzval k urychlené stabilizaci veřejných financí své země. V opačném případě podle něj hrozí, že ratingové agentury jeho zemi sníží rating, stejně jako to učinily v pátek směrem k Francii a dalším evropským zemím, napsala agentura Reuters.

Noda prosazuje reformu daňového systému a sociálních výdajů. V otázce zdvojnásobení daně z obratu z pěti na deset procent, které vláda navrhla, je ale parlament rozdělený. Premiér nyní žádá, aby Japonsko přistupovalo k fiskálním otázkám "s pocitem krize".

Noda také uvedl, že problémy s evropským dluhem nejsou jen něčím, co se děje na druhé straně světa. "Dokonce i Francii byl snížen rating. Japonsko by se teď mohlo dostat do centra pozornosti (ratingových agentur)," řekl.

Agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti zemím eurozóny. Opatření se dotklo mimo jiné Francie a Rakouska, které dosud měly nejvyšší známku AAA. S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny.

Japonsko má podle S&P rating AA-.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru