Trhy mohou žít i s nižším ratingem členských zemí eurozóny. Řekl to v pátek novinářům německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Reagoval tak na zprávy, že agentura Standard & Poor's snížila rating některým zemím eurozóny, včetně Francie.

Rozhodnutí S&P dokazuje, že Evropská unie postupuje správně, když se snaží rychle prosadit stabilizační opatření, dodal ministr. "V minulých měsících jsem se také shodli, že hodnocení ratingových agentur by nemělo být nadhodnocováno," řekl.

Upozornil rovněž, že ratingové agentury již naznačily, že by tento krok mohl přijít. "Nejsme úplně překvapeni. Víme, že kolem eurozóny je nejistota," podotkl Schäuble. Dodal však rovněž, že Francie je podle něj na správné cestě k reformě veřejných financí.

O rating má přijít i Rakousko

Francie již oficiálně potvrdila, že jí agentura S&P snížila nejvyšší rating AAA o jeden stupeň. Podle zdrojů o nejvyšší rating přijde rovněž Rakousko a agentura snížila hodnocení i dalším zemím eurozóny, včetně Slovenska, Itálie, Španělska a Portugalska. Naopak hodnocení si udrželo Irsko, Německo, Nizozemsko, Finsko a Lucembursko.

Podle analytiků by snížení ratingu Francie mohlo oslabit záchranný fond eurozóny a snížit jeho schopnost pomáhat zemím v nesnázích. Francie je druhým největším ručitelem evropského záchranného fondu EFSF, který má v současnosti nejvyšší rating AAA. Pro zachování tohoto statusu bude nutné, aby členové zvýšili své garance, což by mohlo být politicky nepopulární.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů, a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.