Pražský městský soud se musí znovu zabývat případem uprchlého Radovana Krejčíře, v němž jde o únos podnikatele. Krejčíř podle obžaloby únos nařídil a v roce 2002 zorganizoval, aby muže přinutil podepsat nevyplněné listiny a aby jej jako údajného policejního informátora postrašil.

Městský soud mu za pokus o vydírání a zbavení osobní svobody uložil 6,5 roku vězení, odvolací Vrchní soud v Praze však verdikt v neveřejném zasedání zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.

Vrchní soud rozhodnutí podle mluvčí městského soudu Martiny Lhotákové odůvodnil tím, že rozsudek byl nepřezkoumatelný, odvolací senát měl výhrady i proti odůvodnění verdiktu a nedostatečnému hodnocení důkazů. Pražský městský soud se tak bude kauzou zabývat již potřetí.

V září 2008 uložil Krejčířovi za vydírání a zbavení osobní svobody sedmiletý trest, Vrchní soud verdikt potvrdil v květnu 2009.

Krejčíř ale podal dovolání a Nejvyšší soud koncem roku 2009 pravomocný verdikt zrušil. Případem se pak musel opět zabývat městský soud, druhý rozsudek padl v červnu 2010.

Krejčíř měl muži vyhrožovat smrtí

Podnikatele podle obžaloby unesl na Krejčířův pokyn 19. dubna 2002 kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi s neznámými muži. Mjekiqi ho s pistolí v ruce údajně donutil nastoupit do auta a odvezl jej do rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady. Zde ho prý muži drželi do dalšího dne.

Druhý den ho údajně převezli do pronajaté kanceláře ve Všenorech, kde mu podle žalobců vyhrožoval Krejčíř smrtí. Podnikatel pak podepsal nevyplněné listiny, které prý Krejčíř hodlal využít jako doklad o zaplacení nemovitostí v Dobřichovicích a Černošicích.

Objekty v hodnotě více než 35 milionů korun patřily podnikatelově firmě. Mjekiqiho však soudy v odděleném procesu osvobodily.

Únos byl "poučení"

Podle kontroverzního slovenského podnikatele libanonského původu Tareka Bechary stály za únosem spory o peníze. Podnikatel si podle něj od Krejčíře půjčil velkou částku, peníze mu ale nevrátil. Krejčíř jej tak unesl, aby ho "poučil", řekl v minulosti před soudem Bechara.

Podnikatel z Českého Těšína Radek Zwierzyna, který byl již dříve zařazen do programu na ochranu svědků, zase vypověděl, že se před ním Mjekiqi o únosu zmínil. Prý o podnikateli řekl, že jej "vezl v kufru".

O Krejčířově vině má podle dřívějších rozhodnutí soudů svědčit například dopis, který prý podnikatel napsal krátce po propuštění a v němž popsal okolnosti únosu.

Policisté dokument objevili v rámci vyšetřování jeho dalšího zmizení ze začátku března 2005. Podnikatele se tentokrát nalézt nepodařilo a soud jej v září 2007 prohlásil za mrtvého.

DNA uneseného v Krejčířově kanceláři

Dalším z důkazů mají být přelepené lyžařské brýle, které měl podnikatel v době únosu na očích. Policisté je našli v Krejčířově kanceláři a znalci pak na nich objevili mužovu DNA.

Krejčíř podle dřívějšího rozhodnutí soudů nechal podnikatele unést i kvůli tomu, aby jej postrašil. Podle bývalého policejního detektiva Karla Tichého, který v minulosti pracoval například na policejním spisu Krakatice, byl zmizelý podnikatel významným policejním informátorem.

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od 21. dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Česko žádá o jeho vydání.

I v JAR čelí obviněním, například z pojistného podvodu. Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.