Ve skandinávském Finsku tráví zaměstnanci vůbec nejmenší počet hodin v práci. Průměrný Fin za rok odpracuje 1670 hodin, což je nejméně v Evropské unii. Za Finy se umísili Francouzi s 1679 hodinami a třetí skončili Švédové, kteří v práci stráví 1719 hodin ročně.

Do první trojky se tedy dostaly převážně skandinávské země a Francie. Podle studie francouzského institutu Coe-Rexecode, který použil data evropského statistického úřadu Eurostat, ve Francii ve srovnání s dalšími státy unie od roku 1999 nejvíce klesl počet odpracovaných hodin.

Za tímto vývojem stojí především prosazení zákona o 35hodinovém pracovním týdnu, který byl právě přijat na konci 90. let.

"Znamená to, že Francie provozuje špatnou politiku zaměstnanosti,“ komentoval výsledky studie hlavní ekonom Coe-Rexecode Gilles Koleda.

"Mezi léty 1999 až 2010 hrubý domácí produkt na hlavu v Německu stoupl o 13 procent, zatímco ve Francii to bylo pouze o sedm procent,“ dodal.

K podobnému závěru došel i francouzský premiér Francois Fillon, který by chtěl reformovat pracovní trh. Průměrný Francouz například v roce 2010 odpracoval o 224 hodin méně než například průměrný Němec.

Na druhé straně žebříčku pak skončily zejména bývalé země východního bloku. Nejvíce hodin v práci tak tráví Rumuni (2095 hodin ročně), následováni Maďary (2021). Za nimi pak skončila Malta (1983).

Jen pro srovnání, ze studie vyplývá, že průměrný český zaměstnanec za rok odpracuje 1936 hodin. Díky tomu se Česká republika dostala na osmé místo v rámci zemí, kde lidé tráví nejvíce času v práci.