Americká hliníkárenská společnost Alcoa ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaznamenala podstatné ztráty způsobené zejména propadem cen hliníku.

V období od října do prosince společnost zaznamenala ztrátu 191 milionů dolarů (3,87 miliardy Kč), zatímco ve stejném období v roce 2010 skončila s čistým ziskem 258 milionů (5,23 miliardy Kč).

Ztráta na akcii činí 18 centů, zatímco v posledním čtvrtletí roku 2010 newyorská firma zaznamenala zisk 24 centů. Bez započtení jednorázových operací činí ztráta za kvartál 34 milionů dolarů (tři centy na akcii).

 

Příjmy vzrostly z 5,65 miliardy na šest miliard. Analytici dotazovaní agenturou FactSet odhadovali příjmy ve výši 5,73 miliardy a ztráty na akcii ve výši dvou centů.

Výsledky byly oznámeny až po uzavření burzovních obchodů. Cena akcií firmy se v pondělí zvýšila o 27 centů na 9,43 dolaru.

Interaktivní graf: Vývoj cen akcií společnosti Alcoa

Zdroj: wikinvest.com

Alcoa je první společností z indexu Dow Jones, která letos zveřejnila výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí. Firma je aktivní téměř ve všech oblastech spojených s hliníkem, od těžby až po tavení a prodej válcovaných plechů používaných při výrobě letadel, aut, nápojových plechovek a dalších produktů.

Výsledky společnosti Alcoa jsou často považovány za ukazatel širších ekonomických trendů kvůli širokému použití hliníku v mnoha oblastech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru