Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla z listopadových osmi na 8,6 procenta, počet evidovaných uchazečů o zaměstnání vzrostl na 508.451. Oba údaje jsou nejvyšší od dubna loňského roku. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).

"Růst nezaměstnanosti na konci roku patří ke každoročně se opakujícím jevům," uvedla k údajům mluvčí MPSV Viktorie Plívová a její slova potvrdili i ekonomové.

"Došlo k typickému prosincovému skoku míry nezaměstnanosti nahoru, jenž statistika zaznamená každoročně. Letos však bylo toto skokové zvýšení vyšší, než očekávání analytiků," podotknul Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

V roce 2010 byl zaznamenán růst mezi listopadem a prosincem dokonce o jeden procentní bod. Další nárůst nezaměstnanosti lze podle MPSV očekávat i tento měsíc, a to zhruba o 0,3 procentního bodu.

Konec sezonních prací

Nezaměstnanost v regionech v prosinci 2011 

Podle analytika ČSOB Petra Dufka je nárůst dán tím, že na úřady práce míří především lidé, kteří jsou zaměstnaní jen na sezonní práce. Týká se to například oblasti služeb, zemědělství či stavebnictví.

"Vzhledem k oblibě pracovních smluv na dobu určitou je to tedy právě prosinec, který s sebou nese výrazné rozšíření řad nezaměstnaných," uvedl Dufek.

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, úřady práce na konci prosince evidovaly 491.958. To bylo o 35.126 více než na konci předchozího měsíce. Podle Mertlíka je to důkaz, že se situace na trhu práce viditelně zhoršuje.

"V zveřejněných údajích z trhu práce se každopádně zračí obavy zaměstnavatelů z nižší poptávky po jejich produktech a službách v nadcházejících měsících. Větším problémem než propouštění je však aktuálně nedostatečná tvorba nových pracovních míst," dodal s tím, že zdroj slabosti ekonomiky je hlavně v slabé poptávce. "Ve velkém útlumu jsou rovněž všechny činnosti a průmyslové obory související se stavební výrobou," upozornil také.

Nervozita firem stoupá

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 75 okresech. Největší byl v okrese Prachatice, o 24 procent. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okrese Jeseník, 16,8 procenta, nejnižší pak v okrese Praha-východ, 3,3 procenta.

Na konci prosince bylo k dispozici 35.784 volných pracovních míst , což je o 1048 méně než v listopadu. Jejich počet klesá již čtvrtý měsíc po sobě. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 14,2 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Třebíč, a to 70.

Podle Michala Kozuba, analytika Home Creditu  se na pracovním trhu začíná projevovat nejistota.  "Řada firem ve strachu z možné krize omezuje nábory nových zaměstnanců a raději vyčkává, co bude dál. Stejně tak ani mzdy současných zaměstnanců nerostou, a tak napětí a nervozita na obou stranách roste."

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru