William A. Rudnick (47)

Vzdělání:
Vystudoval právo na Northwestern University School of Law a MBA na University of Chicago. Předtím absolvoval filozofii na Kings College v Londýně.

Kariéra:
Zastává manažerské funkce v advokátní kanceláři DLA Piper a v současnosti vede chicagskou pobočku. Zaměřuje se především na nemovitostní, energetické a finanční právo. Je citován v odborném i běžném tisku a přednáší pro podnikatele.

Problémy v oblasti nemovitostí odstartovaly finanční krizi, ale v dnešní době její dopady pociťují Američané i v oblasti pracovního práva. Jeden z hlavních partnerů největší advokátní kanceláře na světě DLA Piper Američan William A. Rudnick si myslí, že pověstná tvrdost a bezohlednost amerického práva v době krize zaměstnancům pomáhá. Sám o současném systému říká: "Má chyby a nedostatky a neobejde se bez obětování některých lidí."

Jedním z vašich zaměření je nemovitostní právo. Jak se díváte na finanční krizi? Nemohla za tyto problémy špatná právní regulace nemovitostí?

To si nemyslím. Je ale pravda, že žádný ze zákonodárců se moc nezajímal o to, co bylo právně špatně. Můj soukromý názor je, že tornáda a zemětřesení se občas stávají. Někdy se zkrátka příliš mnoho lidí rozhodne, že chtějí investovat riskantně. Způsobila to spíše neznalost lidí než samotný právní systém.

Zemětřesení a hurikány občas přicházejí. Jak je ale vidět i ve Spojených státech, občas se dá jejich následkům předcházet. Nemohl právní systém toto riziko zmírnit?

Možná ano, ale nesmíme se bavit o tom, co je dobré pro lidi nebo korporace, ale naopak o tom, co je dobré pro celý systém. Nejpodstatnější není to, jak napravit škodu, ale jak po této škodě uklidit. Když je budova poškozená, tak se někdy musí strhnout. Na trhu je nyní spousta bank, které mají úvěry nedosahující svou výší ani hodnoty půjčené částky. Je také spousta společností a lidí, kteří své dluhy nemohou splatit.

Co je třeba tedy udělat?

Musí se vyčistit trh a banky mají dostat tyto položky z účetních rozvah a prodat je za reálnou hodnotu. Pokud jsou korporace předlužené, tak musejí vyhlásit bankroty.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se