William A. Rudnick (47)

Vzdělání:
Vystudoval právo na Northwestern University School of Law a MBA na University of Chicago. Předtím absolvoval filozofii na Kings College v Londýně.

Kariéra:
Zastává manažerské funkce v advokátní kanceláři DLA Piper a v současnosti vede chicagskou pobočku. Zaměřuje se především na nemovitostní, energetické a finanční právo. Je citován v odborném i běžném tisku a přednáší pro podnikatele.

Problémy v oblasti nemovitostí odstartovaly finanční krizi, ale v dnešní době její dopady pociťují Američané i v oblasti pracovního práva. Jeden z hlavních partnerů největší advokátní kanceláře na světě DLA Piper Američan William A. Rudnick si myslí, že pověstná tvrdost a bezohlednost amerického práva v době krize zaměstnancům pomáhá. Sám o současném systému říká: "Má chyby a nedostatky a neobejde se bez obětování některých lidí."

Jedním z vašich zaměření je nemovitostní právo. Jak se díváte na finanční krizi? Nemohla za tyto problémy špatná právní regulace nemovitostí?

To si nemyslím. Je ale pravda, že žádný ze zákonodárců se moc nezajímal o to, co bylo právně špatně. Můj soukromý názor je, že tornáda a zemětřesení se občas stávají. Někdy se zkrátka příliš mnoho lidí rozhodne, že chtějí investovat riskantně. Způsobila to spíše neznalost lidí než samotný právní systém.

Zemětřesení a hurikány občas přicházejí. Jak je ale vidět i ve Spojených státech, občas se dá jejich následkům předcházet. Nemohl právní systém toto riziko zmírnit?

Možná ano, ale nesmíme se bavit o tom, co je dobré pro lidi nebo korporace, ale naopak o tom, co je dobré pro celý systém. Nejpodstatnější není to, jak napravit škodu, ale jak po této škodě uklidit. Když je budova poškozená, tak se někdy musí strhnout. Na trhu je nyní spousta bank, které mají úvěry nedosahující svou výší ani hodnoty půjčené částky. Je také spousta společností a lidí, kteří své dluhy nemohou splatit.

Co je třeba tedy udělat?

Musí se vyčistit trh a banky mají dostat tyto položky z účetních rozvah a prodat je za reálnou hodnotu. Pokud jsou korporace předlužené, tak musejí vyhlásit bankroty.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru