Tuzemská energetická společnost ČEZ v průběhu letošního roku nejspíše vyčlení aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie do nového samostatného subjektu a minoritní podíl v něm nabídne investorům, uvedl mluvčí Ladislav Kříž pro Bloomberg.

Hlavním smyslem je soustředit obnovitelná aktiva do jednoho subjektu, ČEZ touto cestou také chce získat zdroje na svou expanzi na trzích Polska, Německa a Rumunska.

Koneční rozhodnutí ohledně prodeje „zelených“ aktiv do nové firmy a způsobu jejich nabídky, tedy cestou institucionálních investorů z řad pojišťoven či penzijních fondů, nebo cestou emise na burze, má dle mluvčího ČEZ padnout nejspíše v průběhu prvního čtvrtletí roku 2012. Nad hodnotou aktiv zatím odmítl spekulovat.

ČEZ chce v oblasti obnovitelných zdrojů energie expandovat v zahraničí. Naposledy hovořil o větrných farmách v Polsku. Větrné projekty ČEZ zvažuje vedle Polska v Německu. V Rumunsku ČEZ buduje větrnou farmu o kapacitě 600 MW. Podle listopadových slov šéfa ČEZu Daniela Beneše chce firma v Polsku do roku 2015 vybudovat větrné farmy o kapacitě 2 tisíce MW.

Do nového samostatného subjektu chce ČEZ vyčlenit solární elektrárny, malé vodní elektrárny, větrné a další obnovitelné zdroje, jež vlastní v Česku. „Půjde o aktiva ČEZ Obnovitelné zdroje a další vybraná aktiva skupiny,“ uvedl mluvčí ČEZ pro oblast obnovitelných zdrojů Martin Schreier.

Dvě podoby subjektu

ČEZ v tuto chvíli zvažuje zejména dvě možné podoby tohoto nového subjektu: samostatná akciová společnost, nebo fond kvalifikovaných investorů.

Připraven je ČEZ OZ uzavřený investiční fond. Fondy podléhají dohledu ČNB. „Vychází to z naší strategie získat založený fond s licencí a ten do získání samosprávnosti nechat obhospodařovat investiční společností," potvrdil Schreier.

Fond kvalifik. investorů

Do českého právního řádu jej vnesla novela zákona o kolektivním investování v květnu 2006. Jde o regulovaný subjekt kolektivního investování, podléhající dozoru ČNB. Výhodou oproti standardním společnostem je nižší míra zdanění - 5% daně z příjmu PO. Doposud dominují nemovitostní fondy, použití ale na ně není omezeno. Fondy kvalifikovaných investorů nejsou určeny k nabízení veřejnosti, investují do nich jen institucionální investoři typu pojišťoven, penzijních fondů a zkušení kvalifikovaní investoři. Limitovány jsou stovkou investorů.

Záměr již schválila dozorčí rada ČEZ, jednat se ale teprve bude o převodu jednotlivých aktiv.

Fondy kvalifikovaných investorů umožnila nová právní úprava v ČR zakládat poprvé před pěti lety. Jejich první vlnou byly nemovitostní fondy, určené právě pro institucionální investory typu penzijních fondů, pojišťoven.

Druhou možností je klasická akciová společnost. Takto postupují evropské energetiky, dosud například EDF, Enel, Iberdrola či EDP. Nabízelo by se uvedení akcií této nové společnosti na burzu. Další podrobnosti ale ČEZ v této fázi dávat nechce.

Stávající portfolio ČEZ Obnovitelné zdroje portfolio sestává z průtočných vodních elektráren, v převážné většině s instalovaným výkonem do 10 MW. Elektrárny lze najít například na Labi, Divoké Orlici, Berounce, Vydře, Chrudimce, Moravě a Svratce. Nově byly na konci roku 2009 zařazeny mezi provozované zdroje také větrné a fotovoltaické elektrárny.

Ve svých záměrech počítá stávající ČEZ Obnovitelné zdroje zejména s využitím slunce, větru, biomasy a bioplynu.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru