Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo po silném sněžení minulých dní na třetí stupeň z pětibodové škály. Právě třetí stupeň je podle pracovníků horské služby nejzrádnější.

Túry již vyžadují zkušené posouzení a horská služba je vůbec nedoporučuje. "Za posledních 48 hodin na hřebenech napadlo okolo 60 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Sníh padal na zmrzlý podklad při silném větru, který na závětrných svazích uložil velká množství sněhu. "Sněhová pokrývka je nestabilní. Pro nezkušené to znamená ukončení túr v nebezpečných oblastech," uvedl Cingr.

Lavinové desatero

1. Nikdy nechoďte do terénu sami.
2. Přizpůsobte túru předpovědi počasí a lavinovému nebezpečí. Informujte se u spolehlivé osoby na vámi zamýšlenou oblast či trasu.
3. Nezapomeňte lavinový vyhledávač, lavinovou lopatu, sondu a mobilní telefon. Tam, kde je sníh hluboký, používejte lyžařské brzdičky, ne bezpečnostní řemínky na hůlkách.
4. Vyhněte se místům s hlubokým sněhem alespoň tři dny po velkém sněžení.
5. Nelyžujte mimo sjezdovky a v hlubokém sněhu bez dobře nacvičené záchrany a bez schopnosti správného použití lavinových záchranných pomůcek.
6. Používejte airbag, ale nevkládejte do něj příliš velkou naději, mohlo by to vést k podcenění rizik.
7. Udržujte bezpečnou vzdálenost mezi vámi a kamarády jak během výstupu, tak i během sjezdu.
8. Vyhněte se místům s navátým hlubokým sněhem na závětrných stranách.
9. Používejte stejnou trasu pro sjezd jako ste použili pro výstup,tak budete znát lépe stav sněhové pokrývky a terén.
10. Jakmile budete mít pochyby či zlé předtuchy, na túru nechoďte!

Ve výjimečných případech může případný sesuv samovolných lavin ohrozit i horskou službou označené ohrožené frekventované cesty, například trasy výstupu. Lavinu může uvolnit i jednotlivý lyžař nebo zbloudilý běžkař.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

V pátek ráno na hřebenech sněžilo a dohlednost byla do 50 metrů. Teplota byla asi šest stupňů pod bodem mrazu. Vítr v nárazech na hřebenech dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Hřebenové túry horská služba nedoporučuje i kvůli závějím, které vítr na cestách tvoří.

Pozor i v Jeseníkách

V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, sjezdové tratě a příjezdové cesty. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Pád lavin hrozí i moravskoslezských Jeseníkách.

"Za posledních 24 hodin napadlo 40 centimetrů sněhu, navíc byl silný vítr. Na horách jsou závěje místy až 1,5 metru vysoké. Z tohoto důvodu jsme dnes přistoupili ke zvýšení lavinového stupně v lavinových katastrech z druhého na třetí lavinový stupeň," uvedl šéf jesenické horské služby Michal Klimeš.

Horští záchranáři varují nejen před lavinovými katastry, ale nedoporučují ani térén mimo turisticky značené cesty v prudkých svazích. "Nedoporučujeme ani sjíždění odlesněných pasek, kde je opravdu možné při zatížení uvolnit masu sněhu a strhnout na sebe menší lavinu," dodal Klimeš.

Na horách bude sněžit dál

Meteorologové varují před silným větrem do pátečního poledne, poté by se měl postupně utišovat. Sněžit v horských oblastech ale nepřestane.

V sobotu mají teploty ráno klesnout na -2 až 2 stupně Celsia, přes den se oteplí na 2 až 6 stupňů Celsia. Má být oblačno, od západu zataženo se sněžením.

V neděli teplota klesne v noci na - 3 až 1 stupeň, přes den vystoupá na 1 až 5 stupňů. Bude polojasno s občasným sněžením nebo deštěm.