Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 18,4 miliardy korun, který byl meziročně o 8,5 miliardy korun vyšší. Obrat zahraničního obchodu vzrostl na 511,6 miliardy korun a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku České republiky. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad.

Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se v listopadu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 9,6 procenta a dovoz o 6,3 procenta.

,,Výsledky zahraničního obchodu zdaleka nepřipomínají krizí postiženou ekonomiku," zhodnotil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Po sezonním očištění se vývoz v listopadu meziměsíčně zvýšil o 0,6 procenta a dovoz o 2,7 procenta. Trend vývoje podle statistiků ukazuje na růst vývozu o 1,1 procenta a dovozu o 0,9 procenta.

Vlivem oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod pomaleji při přepočtu na eura (vývoz o 6,1 procenta a dovoz o 2,9 procenta) a dolary (vývoz o 5,2 procenta a dovoz o 2,1 procenta) než obchod vyjádřený v českých korunách.

Ve srovnání s listopadem 2010 se přebytek zvýšil u strojů a dopravních prostředků, polotovarů a materiálů a průmyslového spotřebního zboží, snížil se naopak u surovin. Deficit se prohloubil v obchodě s minerálními palivy a chemickými výrobky. Schodek se naopak snížil u potravin a živých zvířat, a to o 1,3 miliardy Kč. Schodek obchodu s nápoji a tabákem zůstal na úrovni listopadu 2010.

,,Zahraniční obchod dle přeshraniční metodiky vykázal v roce 2010 přebytek 121,2 mld. CZK. Za loňský rok by to mělo být daleko více, kladná bilance zahraničního obchodu by měla dosáhnout okolo 180 mld. CZK, což by byl rekordní výsledek (prozatímní maximum nastalo v roce 2009 ve výši 149,6 mld. CZK)," komentoval výsledky analytik Komerční banky Jiří Škop.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru