Průmyslová výroba v listopadu loňského roku meziročně zrychlila růst na 5,4 procenta po říjnovém zvýšení o 1,7 procenta. Analytici Bloomberg přitom očekávali desetkrát nižší růst - 0,5 %.

K růstu opět nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce v průmyslu po očištění od sezonních vlivů vyšší o 2,7 procenta, uvedl v pátek Český statistický úřad. Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o čtyři procenta.

"Překvapení při pohledu na některá data ale není až tak velké. Za prvé výsledek za říjen byl nečekaně slabý, za druhé údaje, jako je německé Ifo či výsledek polského průmyslu, ukazovaly šanci na zlepšení v listopadu," uvedl Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Listopadové výsledky průmyslu podle statistiků ovlivnil dlouhodobě pozitivní vývoj v automobilovém průmyslu a kumulované dokončení většího množství zakázek s delším výrobním cyklem ve strojírenství a výrobě těžké dopravní techniky.

"Tato čísla nejde přeceňovat, nejen na jejich základě ale vidíme slušné šance, že se česká ekonomika letos recesi vyhne," komentuje analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 17,7 procenta. Výroba strojů a zařízení se meziročně zvýšila o 12,9 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, tepla a klimatizace stoupla o 10,2 procenta.

Vyrábí se méně elektroniky

Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 21,8 procenta. Produkce potravin se snížila o 6,4 procenta a výroba chemických látek a přípravků poklesla o 4,6 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se v listopadu meziročně zvýšily o 6,6 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 15 procenta. Tuzemské tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 0,7 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí stouply meziročně o 10,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,8 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 9,6 procenta, výroba elektrických zařízení o 10,9 procenta a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 6,2 procenta. Nové zakázky klesly nejvíce ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 13,9 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v listopadu meziročně zvýšil o 1,7 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců přitom meziročně vzrostla o 2,2 procenta a činila 29.501 Kč.

Průmyslová produkce v zemích Evropské unie podle údajů Eurostatu v říjnu meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,3 procenta.

Stavebnictví zpomalilo prudký pokles

České stavebnictví loni v listopadu meziročně zpomalilo pokles na 2,3 procenta po říjnovém propadu o osm procent. Počet zahájených bytů v listopadu meziročně klesl o 10,8 procenta a dokončených o 34,2 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Meziměsíčně byla stavební výroba po očištění od sezonních vlivů vyšší o 2,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 2,8 procenta, naopak u inženýrského stavitelství se snížila o 11,8 procenta.

"Stavební produkce od počátku loňského roku do konce listopadu klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 12,3 procenta," uvedli statistici.

Úřady vydaly v jedenáctém měsíci meziročně o 3,4 procenta více stavebních povolení, a to 8931. Orientační hodnota těchto staveb byla 22,4 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku tak byla nižší o 13,5 procenta. Podle ČSÚ orientační hodnota klesla ve všech směrech výstavby, především ale na nové výstavbě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru