Zpráva o pravděpodobném rušení 880 míst ve francouzské Société Générale přišla poté, co banka vyměnila vedení divize investičního bankovnictví. Do jejího čela jmenovala dosavadního finanční ředitele společnosti Didiera Valeta, který nahradil odcházejícího Michela Péretiého.

Generální ředitel Société Générale Frédérice Oudéa je po letních potížích a silném propadu akcií banky pod tlakem na změny. Francouzské banky a zejména Société Générale patří mezi ty evropské banky, které nejvíce zasáhla dluhová krize v Řecku a dalších zemích eurozóny.

Krize ukázala na závislost Société Générale na krátkodobém financování, které je nyní pro evropské banky prakticky nedostupné.

Minulý měsíc banka oznámila plán zrušit v USA a Asii 700 pracovních míst. Banka se stahuje z obchodování na dolarovém trhu, hodlá snížit zadluženost a posílit bilanci, aby obnovila důvěru investorů a splnila zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost.

Plány na propouštění oznámily i další velké francouzské banky, které se kvůli nynějším problémům musejí vzdát globálních ambicí.

Francouzská bankovní jednička BNP Paribas v listopadu oznámila záměr zrušit 1400 míst v divizi investičního a firemního bankovnictví a správě investičních fondů. Crédit Agricole minulý měsíc přišla s plánem propustit ze své investiční banky 2350 lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru