Americká internetová společnost Yahoo jmenovala svým novým generálním ředitelem Scotta Thompsona. Ten doposud pracoval v internetové aukční síni eBay jako prezident její platební divize PayPal. Společnost Yahoo ve středu oznámila, že Thompson nastoupí do jejího čela na začátku příštího týdne.

Předseda správní rady Yahoo Roy Bostock začátkem září po telefonu odvolal generální ředitelku Carol Bartzovou. Její povinnosti od té doby přechodně zastává finanční ředitel Tim Morse. Bartzová ve funkci skončila po dvou a půl letech poznamenaných stagnací, nespokojeností investorů a spory s čínskou společností Alibaba Group.

Thompson je podle analytiků v internetových kruzích respektovaným jménem.

Převzetí Microsoftem méně pravděpodobné

 "Rozhodně to je schopný manažer" uvedl podle agentury Reuters analytik Brett Harriss ze společnosti Gabelli & Co, která v Yahoo vlastní podíl. Podle Harrisse je to ale mírně negativní zpráva, protože nejlepší pro Yahoo by podle něj bylo kompletní převzetí Microsoftem.

"Prodej firmy je ale po jmenování nového ředitele méně pravděpodobný," tvrdí Harriss.

Firma Yahoo je nyní nucena uvažovat o restrukturalizaci svých aktivit, neboť má rostoucí potíže v boji s konkurenty jako Google či Facebook.

Akcie Yahoo kolem půl desáté dopoledne místního času na Wall Street ztrácely necelé procento a obchodovaly se za 16,13 dolaru za akcii. Za minulý rok ztratily akcie Yahoo 3 %.

Překvapivá voba

Pod Thompsonovým vedením se PayPalu se sídlem v kalifornském San José podařilo zvýšit počet uživatelů přes 100 milionů. Firmě se tak daří zvyšovat tržby, které mají do roku 2013 dosahovat 7 miliard dolarů ročně. V roce 2010 to bylo 3,4 miliardy dolarů.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Někteří analytici nicméně označili Thompsona za "překvapivou volbu"

"Thompson má výborné zkušenosti co se týče oboru plateb, v Pay Pal prokázal manažerské schopnosti, má mezinárodní zkušenost, ale pro firmu zaměřenou  na obsah, jakou se Yahoo stalo, nemá zrovna velkou praxi, řekl agentuře Bloomberg analytik Evercore Partners v New Yorku Ken Sena.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru