Pojišťovny vyplatily za škody způsobené přírodními katastrofami v loňském roce rekordních 105 miliard USD (2,1 bilionu Kč). Přispěly k tomu hlavně zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu.

Vyplývá to ze zprávy zveřejněné největší světovou zajišťovnou Munich Re. Předchozí rekord byl z roku 2005, kdy v USA řádil hurikán Katrina, a činil 101 miliardy USD.

Náklady pojišťoven na zemětřesení a cunami v Japonsku se odhadují na 35 až 40 miliard USD. Zemětřesení na Novém Zélandu stálo dalších 13 miliard USD. Zemětřesení se tak na celkové částce loni podílela více než polovinou. Obvykle škodám z přírodních katastrof dominují neštěstí způsobená počasím, dodala zajišťovna.

Třetím nejnákladnějším neštěstím byly povodně v Thajsku, které začaly v červenci a trvaly několik měsíců. Bouře a tornáda v USA stála pojišťovny 7,3 miliardy USD, hurikán Irene pak sedm miliard USD. Celkové náklady na škody způsobené hurikány v oblasti severního Atlantiku však byly podle zajišťovny letos nízké a jen tři pojmenované bouře dorazily až na pevninu USA.

Celkové ekonomické ztráty z přírodních katastrof, které zahrnují i škody nepokryté pojištěním, se za loňský rok odhadují na 380 miliard USD, z toho v případě zemětřesení v Japonsku činily 210 miliard USD. I zde byl překonán rekord z roku 2005, kdy ztráty činily 220 miliard USD. Munich Re sleduje tyto údaje od roku 1980.

Munich Re dodala, že loňský sled přírodních katastrof byl velmi vzácný. Rok 2011 přinesl podle zajišťovny katastrofy, které se očekávají většinou tak jednou za tisíc nebo více let. Obvykle největší ztráty způsobí události spojené s počasím, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru