Výnos první letošní emise státních dluhopisů stoupl o 22 procent v porovnání se srovnatelnou emisí z října loňského roku.

Průměrný výnos osmimiliardové emise dluhopisů s dvouletou splatností stoupl na 1,954 procenta, zatímco 26. října loni to bylo 1,599 procenta. Vyplývá to z informací na stránkách ČNB a serveru Patria.cz.

Růst výnosů je podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera důsledkem situace na trzích a není to problém České republiky jako takové. "Celkově bych tedy neřekl, že dnešní vyšší výnos by měl být něčím zvláštním či dokonce nebezpečným," uvedl.

Důležité podle něj je, že poptávka po dluhopisech byla opravdu vysoká a ministerstvu financí se podařilo prodat množství na horní hranici stanoveného pásma. "České dluhopisy navíc představují určitou alternativu pro investory, a nenesou tak vysoké riziko jako dluhopisy problémových zemí," dodal Frayer.

Další porce bondů v lednu

V lednu hodlá ministerstvo financí celkově na trhu prodat dluhopisy až za 17 miliard korun, a to se splatností v letech 2014 a 2017.

 

V lednu chce také investorům nabídnout pokladniční poukázky za 16 miliard korun. Za celý rok si MF ČR chce půjčit 243,4 miliardy Kč. Z toho 20 až 40 miliard korun si chce MF půjčit formou státních dluhopisů pro občany, první emise by se měla uskutečnit v červnu a druhá v prosinci.

V rámci loňské listopadové pilotní emisi dluhopisů pro občany byl stanoven výnos jednoletého státního dluhopisu dvě procenta. U pětileté splatnosti jsou k dispozici dva typy dluhopisů, pětiletý kuponový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. U obou je rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení by mělo činit přes tři procenta.

Dluhopisy prodávaly i další země

Výnosy z emisí portugalských a německých dluhopisů dnes klesly. Portugalsko prodalo krátkodobé pokladniční poukázky v objemu jedné miliardy eur (asi 25,7 miliardy Kč) s průměrným úrokem 4,35 procenta, což je pokles proti úroku 4,87 procenta v prosincové aukci.

Německo pak dnes na trhu umístilo papíry se splatností deset let, za které získalo 4,06 miliardy eur (asi 104,2 miliardy Kč). Průměrný výnos klesl na 1,93 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci loni v listopadu výnos činil 1,98 procenta.

Dnešní aukce klíčových státních dluhopisů Německa byla teprve první od zmíněné listopadové nabídky, která na trzích vzbudila velkou nervozitu. Investoři totiž o dluhopisy neměli ani zdaleka tak velký zájem, jak se čekalo, takže Berlín umístil mnohem méně papírů, než plánoval. Takzvaný poměr bid-to-cover, který vyjadřuje, jak vysoká byla po dluhopisech poptávka, činil 1,3 oproti listopadové 1,1.

Velká Británie v dluhopisové aukci upsala maximální plánovaný objem 3,75 miliardy liber. Poptávka po dluhopisech splatnosti 2017 nesoucích 1,75% kupón překonala nabídku dvojnásobně, zatímco poměr bid-to-cover v prosincové aukci činil nižších 1,27. Průměrný výnos klesl na 1,102 procenta z prosincových 1,125 procenta, přičemž nejnižší akceptovaný výnos v aukci činil 1,096 procenta, nejvyšší pak 1,106 procenta.

Výnosy maďarských státních dluhopisů výrazně rostou. Analytici vidí hlavní příčinu právě v propadu forintu, jehož se zbavují domácí i zahraniční investoři.