Největší italská banka UniCredit potřebuje zvýšit základní jmění o zhruba 7,5 miliardy eur (asi 192,6 miliardy Kč), aby byla schopna plnit přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost.

Banka podle agentury Reuters uvedla, že nové akcie bude současným vlastníkům nabízet v ceně 1,943 eura za kus, což je sleva asi 43 procent vůči ceně, na kterou by majitelé jinak měli nárok.

Správní rada banky dnes ráno jednala o podmínkách, za kterých bude akcie vydávat v rámci rights issue, tedy takzvané nárokové emise. Ta je určena akcionářům, kteří už akcie banky vlastní.

Sleva z teoretické tržní ceny nárokových akcií je vypočtena z oficiální ceny akcií registrované 3. ledna a mimo jiné odráží současnou situaci na trzích. UniCredit nabízí dvě nové kmenové akcie za každou kmenovou nebo spořicí akcii, kterou už akcionáři drží.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Italské bance hrozí, že jí podle nových pravidel kapitálové přiměřenosti bude chybět 7,97 miliardy eur (asi 204,7 miliardy Kč). Dodržování přísnějších požadavků bude od bank požadovat Evropský bankovní úřad (EBA). Ten zpřísnil požadavky na finanční sílu bank proto, aby evropský finanční systém chránil před dopady dluhové krize v eurozóně.

Část expertů nicméně tvrdí, že pravidla by se měla zpřísňovat pomaleji, neboť hrozí, že banky ve snaze získat peníze omezí úvěrovou aktivitu. Tím by mohly zhatit hospodářské oživení.

Zdroj agentury Reuters v úterý sdělil, že takzvaný cash call, tedy požadavek na dodání peněz, by mohl být stanoven už na 9. ledna. Zmíněná částka 7,97 miliardy eur, která by bance v případě nedodání peněz od akcionářů chyběla, je největší ze všech bank v Itálii.

Kapitál v Itálii nedávno zvyšoval i menší finanční ústav Banca Popolare di Milano, který nové akcie v rámci rights issue nabízel se slevou asi 40 procent. Sleva 43 procent, kterou stanovila UniCredit, je vyšší, než se čekalo. Informované zdroje uváděly, že sleva se bude pohybovat od 30 do 40 procent.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru