Správní rada italské banky UniCredit bude ve středu jednat o podmínkách zvýšení základního jmění v rozsahu zhruba 7,5 miliardy eur (asi 192,6 miliardy Kč). Tvrdí to zdroje agentury Reuters. UniCredit je největší bankou v Itálii podle výše aktiv a silně se angažuje v zemích střední Evropy včetně České republiky.

Bance hrozí, že jí podle nových pravidel kapitálové přiměřenosti bude chybět 7,97 miliardy eur (asi 204,7 miliardy Kč). Dodržování přísnějších požadavků bude od bank požadovat Evropský bankovní úřad (EBA).

Zdroj řekl, že takzvaný cash call, tedy požadavek na dodání peněz, by mohl být stanoven už na 9. ledna. Částka 7,97 miliardy eur, která by bance v případě nedodání peněz od akcionářů chyběla, je největší ze všech bank v Itálii.

Úřad EBA zpřísnil požadavky na finanční sílu bank proto, aby evropský finanční systém chránil před dopady dluhové krize v eurozóně. Část expertů ale tvrdí, že pravidla by se měla zpřísňovat pomaleji, neboť hrozí, že banky ve snaze získat peníze omezí úvěrovou aktivitu. Tím by mohly zhatit hospodářské oživení.

Akcie UniCredit na italské burze v úterý ztrácely kolem 2,5 procenta.

Belgické banky KBC a Dexia loni přišly o část vkladů

Belgické bankovní ústavy KBC a Dexia Bank Belgium zaznamenaly v loňském roce zřetelný odliv vkladů. Je to zčásti znamení poklesu důvěry v tyto banky, protože z ostatních belgických bank vklady nemizely, napsal dnes místní list De Tijd.

Z KBC, která je vlastníkem tuzemské Československé obchodní banky (ČSOB), vkladatelé loni v čistém vyjádření stáhli 1,4 miliardy eur (35,7 miliardy Kč), což představuje 4,1 procenta jejích vkladů. Z belgické části Dexie, kterou belgická vláda loni kvůli potížím francouzsko-belgicko-lucemburské skupiny zestátnila, odplynulo 10,4 procenta všech vkladů.

Část vkladů se podle listu přesunula do belgických vládních dluhopisů. Belgická vláda vydala v prosinci úspěšnou emisi dluhopisů pro drobné investory v objemu 5,7 miliardy eur a většina nákupů financovaly úspory střadatelů.

Stahování vkladů od KBC a Dexie srovnává list s pozitivním vývojem u jiných místních bank. Vklady u BNP Paribas Fortis zůstaly loni zhruba beze změny, zatímco vklady u ING Belgium vzrostly o 8,5 procenta. Zvýšily se i depozita u menších hráčů na belgickém trhu jako Rabobank a Deutsche Bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru