Akcie na hlavních burzách v západní Evropě v úterý pokračovaly v růstu, který postupně nabíral na síle. Jejich hlavní index tak vystoupil nejvýše za posledních pět měsíců a je blízko hodnot, z nichž loni v létě začal prudce klesat.

Panevropský index FTSEurofirst 300 vzrostl o 1,59 procenta.  Dostal se tak na úroveň před prudkým poklesem v loňském srpnu. Zájem byl o akcie většiny firem.

Dobré zprávy přicházejí z Číny, Evropy i USA

Investory hned ráno povzbudila zpráva, že aktivita v čínském průmyslu se v prosinci vrátila k růstu. Zmírnily se tak obavy, že druhá největší ekonomika světa prudce zpomaluje, což by téměř jistě mělo negativní dopady na ekonomiky Evropské unie i Spojených států.

Později se přidala zpráva, že míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci klesla na 6,8 procenta a byla nejnižší od sjednocení země v roce 1990.

Příznivá data odpoledne přišla i z USA, kde se aktivita v průmyslu také zlepšila víc, než se očekávalo. Díky těmto zprávám si investoři přestali i všímat dluhové krize v eurozóně.

Španělské akcie zůstávají nehybné

"Data z USA budou i nadále ukazovat na určité oživení," poznamenal David Coombs z investiční společnosti Rathbone Brothers. "Je to pořád stejné," dodal s odkazem na výkonnost akciových trhů během loňského roku. Zatímco v USA část akcií zpevnila, Evropa výrazně ztrácela. Americké trhy jsou podle něj atraktivnější než ty evropské i teď.

Německé akcie vzrostly o 1,5 procenta, francouzské o tři čtvrtě procenta. Londýnská burza otevřela kvůli novoročním svátkům až v úterý. Data doháněla růst a poskočila tak o 2,29 procenta. Španělský trh ale posílil jen o desetinu procenta.