Bývalý šéf Úřadu pro dohled nad akvizicemi ministerstva obrany Roman Hošta si před Vánoci vyslechl obvinění ze sjednávání výhody při zadávání zakázek a porušení povinností při správě cizího majetku. Uvedla to úterní Mladá fronta Dnes.

Po exministru obrany Martinu Bartákovi je tak Hošta dalším vysokým úředníkem, který se dostal do hledáčku protikorupční policie. Ta je přesvědčena, že se Hošta podílel na manipulování výběrových řízení na opravy vojenských objektů za desítky milionů.

Kromě Hošty stíhá policie ještě dalších deset lidí. Jde o někdejší Hoštovy podřízené, kteří soutěže podle vyšetřovatelů v letech 2008 až 2010 manipulovali, a podnikatele Viktora Krejču a jeho dva syny, kteří je předražovali a vyhrávali. Ti čelí obvinění z pletich a Viktor Krejča starší i z podvodu, píše MfD.

"Sdělili jsme 11 osobám obvinění ze čtyř trestných činů," řekl deníku mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.

Policie hledá ztracené peníze

Kauza se dostala na světlo, když H+V Praha nezaplatila ani stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla. Detektivové se nyní snaží zjistit, kde desítky milionů ze zakázek skončily. Dopátrali se toho, že peníze byly z účtu vybírány v hotovosti, opakovaně po 499 tisících. Právo k účtu měli Krejčovi, píše MfD.

Hošta, kterého z funkce loni v létě odvolal Bartákův nástupce Alexandr Vondra, už dříve uvedl, že o okolnostech zakázek nevěděl a spojování aféry s ním je nesmyslné. Na své úředníky podal trestní oznámení, dodává Mladá fronta Dnes.