Němci prý zkoumají možnost, jak přinutit soukromé věřitele, což jsou hlavně banky, odepsat až 75 procent řeckého dluhu. Napsal to v pondělí řecký portál Euro2day, který ale nesdělil zdroj svých informací.

Oficiální místa v Berlíně podle agentury Bloomberg zprávu odmítla komentovat a jen uvedla, že jednání finišují a mohla by skončit už velmi brzy.

Banky na jednom z podzimních summitů Evropské unie slíbily, že dobrovolně odepíšou asi polovinu řeckého dluhu. Příslib je součástí dohody o druhé finanční pomoci Řecku, které by mělo dostat zhruba 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). Atény už jeden záchranný úvěr čerpají, a to v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč).

Soukromí věřitelé drží řecké státní dluhopisy za zhruba 206 miliard eur, v přepočtu kolem 5,3 bilionu Kč. Zatím se ale stále dolaďují podrobnosti, které určí, za jakých podmínek budou soukromí věřitelé dluhopisy vyměňovat za nové. Ty budou mít delší splatnost a nižší úročení.

Informované zdroje v prosinci uvedly, že věřitelé Řecka zatím odolávají tlaku Mezinárodního měnového fondu (MMF), který je žádá, aby přistoupili na odpis větší části řeckého dluhu.

Zadlužení Řecka přesahuje 160 procent hrubého domácího produktu (HDP). Měnový fond zhruba před dvěma týdny varoval, že pokud soukromí věřitelé neodepíšou větší část dluhu, do konce letošního roku bude zadlužení Řecka na téměř dvojnásobku jeho HDP.

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu Evropské unie 9. prosince ustoupila od předchozího požadavku, aby se držitelé dluhopisů zúčastnili i každé další záchrany členské země eurozóny, ke které by bylo v budoucnu případně nutné přistoupit. Místo toho řekla, že Řecko byl zvláštní případ, který se nesmí opakovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru