V případě velkých plochých televizorů byla dlouhá léta možnost volby pouze mezi plazmovou obrazovkou a obrazovkou z tekutých krystalů (LCD).

Fanoušky novinek tak zřejmě letos potěší jihokorejská společnost LG Electronics, která plánuje začít prodávat novou televizi s tenčí obrazovkou OLED s úhlopříčkou 55 palců (140 centimetrů).

První televizor chce představit 10. ledna na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Obrazovky OLED využívají technologii organických elektroluminiscenčních diod a jejich výhodou je vyšší rozlišení. LG však zřejmě nebude sama. Podle zdrojů z odvětví chce na veletrhu představit svůj OLED televizor i konkurenční jihokorejská firma Samsung. Televizor je již prý téměř připraven pro uvedení na trh.

Ředitel divize pro vývoj spotřební elektroniky LG v USA Tim Alessi agentuře AP řekl, že nový televizor se pravděpodobně začne prodávat ve čtvrtém čtvrtletí. O ceně se však zatím nezmínil. Analytik firmy DisplaySearch Paul Gagnon odhaduje, že cena OLED televizoru by mohla začít nad 5000 USD (přes 98.700 Kč).

Znáte je z chytrých telefonů

OLED obrazovky se nyní používají ve vyspělých chytrých telefonech, poskytují velmi syté barvy a vysoký kontrast. Nicméně doposud bylo velmi obtížné dosáhnout shodných výsledků i u větších obrazovek.

Koncem roku 2007 začala firma Sony vyrábět menší OLED televizor s úhlopříčkou 11 palců (28 centimetrů) za 2500 USD, nikdy však nepřišla s větším modelem.

Firmy LG a Samsung sice od té doby ukázaly na veletrhu spotřební elektroniky prototypy větších OLED televizorů, doposud však neoznámily plány na jejich prodej.

Kromě lepší kvality obrazu jsou OLED televizory také velmi tenké. Televizor LG má být tlustý jen čtyři milimetry a vážit má 7,5 kilogramu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru