Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan v sobotu v komentářích, které zveřejnil čínský tisk, naznačil, že by čínské úřady mohly zmírnit svou pevnou kontrolu místní měny jüanu.

Obchodní partneři Číny, především pak Spojené státy, dlouhodobě Peking kritizují za to, že drží kurz jüanu uměle podhodnocený, aby Čína podpořila levný vývoz. Tím se vytváří masivní obchodní deficit mezi některými zeměmi a Čínou.

Levnější jüan usnadňuje odbyt čínského zboží v zahraničí, zatímco firmám z jiných zemí se hůře prosazuje proti čínské konkurenci. Nesprávně stanovený kurz například způsobí, že je americké zboží v Číně dražší, než by jinak mohlo být.

Peking ale svůj postoj hájí s tím, že úřady postupně jüan přizpůsobují. "Pokud jde o budoucí směr, pak se pohyblivost směnného kurzu rozšíří," řekl Čou Siao-čchuan v rozhovoru pro čínský týdeník Cchaj-sin.

Jüan má v současnosti povoleno pohybovat se o půl procentního bodu na obě strany od pevné ceny, kterou každý obchodovací den stanovuje centrální banka.

Čouovo prohlášení následovalo po středečním slibu Číny, že bude nadále svůj směnný kurz zpružňovat.

Americké ministerstvo financí nedávno uvedlo, že za posledních 18 měsíců stoupl jüan vůči dolaru o 7,5 procenta a reálně o 12 procent po započítání vysoké čínské inflace. Tuto hladinu "zhodnocení" ale ministerstvo označilo za nedostatečnou a apelovalo na další uvolnění.

Kromě Spojených států i některé další země vytrvale požadují, aby se kurz čínského jüanu utvářel na tržním základě, tedy bez administrativních zásahů.

Levný jüan a horší odbyt amerického zboží v Číně zásadním způsobem přispívají k růstu obchodního deficitu Spojených států. Ve vztahu k Číně budou mít USA letos patrně rekordní obchodní deficit.

Čína kurz jüanu poprvé částečně uvolnila už v roce 2005. Do té doby kurz fixovala kolem 8,27 CNY/USD, zatímco nynější kurz činí asi 6,32 CNY/USD. To znamená, že jüan od té doby zpevnil už asi o 24 procent. Pokud by se vzal v úvahu přepočet na inflaci, zpevnění bude ještě výraznější.

V roce 2008 Peking sice měnu opět zafixoval, učinil tak ale pouze na přechodnou dobu, aby ekonomiku ochránil před dopady globální krize.